Trzynastowieczny krucyfiks i inne najważniejsze dawne dzieła kolekcji sztuki pomorskiej Muzeum Narodowego w Szczecinie będzie można zobaczyć w muzeum w czwartek podczas specjalnego oprowadzenia z kuratorkami, które opowiedzą o cennych zabytkach.
Widzowie będą mieli szansę zobaczyć m.in. perłę w kolekcji, pochodzący z końca XIII w. krucyfiks z Kamienia Pomorskiego i to z bliska. Dzieło zostanie zaprezentowane w pozycji horyzontalnej, co pozwoli spojrzeć na nie z góry i dostrzec interesujące szczegóły, które są niewidoczne przy innym sposobie ekspozycji.
Niektóre z dzieł eksponowane były wcześniej na wysokości kilku metrów lub w ogóle niedostępne. "Na wyciągnięcie ręki" znalazła się pochodząca z drugiej połowy XV w. Pasja Chociwelska i malowane odwrocia skrzydeł Poliptyku Stargardzkiego z połowy XIV wieku.
Kuratorki oprowadzą zwiedzających po magazynie, w którym eksponowane są najważniejsze dzieła kolekcji sztuki pomorskiej - obrazy i rzeźby powstałe na przestrzeni sześciu wieków, a związane głównie z katolicką i protestancką sztuką kościelną.
Oprowadzenie kuratorskie rozpocznie się w czwartek w południe w gmachu muzeum przy ul. Wały Chrobrego. "Pierwotnie oprowadzanie kierowane było przede wszystkim do seniorów, ale każdy, kto przyjdzie, będzie mógł z niego skorzystać" - powiedział PAP rzecznik prasowy muzeum Daniel Źródlewski.
W szczecińskim muzeum trwa reorganizacja wystaw. Na początku bieżącego roku zamknięte zostały ekspozycje poświęcone sztuce pomorskiej, a obiekty na stałe opuściły gmach przy ulicy Staromłyńskiej. Jak powiedział Źródlewski, za kilka lat zabytki mają być prezentowane na nowych wystawach w siedzibie muzeum na Wałach Chrobrego.
Muzeum postanowiło, że podczas reorganizacji część kolekcji średniowiecznej i nowożytnej będzie eksponowana na Wałach Chrobrego w formie otwartego dla publiczności magazynu sztuki. (PAP)
res/ par/