O dzieła Józefa Brandta i Tadeusza Kantora wzbogaciły się galerie sztuki polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach prezentujące prace wybitnych polskich artystów. Ekspozycje w nowej odsłonie będzie można oglądać od połowy marca - poinformowało we wtorek muzeum.
Przez kilka tygodni, Galeria sztuki polskiej 1800-1945 oraz Galeria sztuki polskiej po 1945 roku, były częściowo niedostępne dla zwiedzających w związku m.in. z prowadzonymi tam zmianami w ekspozycjach, których celem było poszerzenie prezentowanej kolekcji o nowe oraz niepokazywane dotąd dzieła.
Jak poinformowała we wtorek Danuta Piękoś z działu promocji Muzeum Śląskiego, Galerię sztuki polskiej 1800-1945 poszerzono o prezentację dzieł Józefa Brandta (1841-1915), jednego z czołowych polskich malarzy-batalistów. Pierwszy z obrazów, który będą mogli oglądać zwiedzający, to - jak dodała - "pochodzący z prywatnej kolekcji portret konny Zbigniewa Horodyńskiego".
Muzeum wyeksponuje również inne dzieło Brandta pt. "Niebezpieczna przeprawa", które placówka pozyskała w 2013 roku dzięki grantowi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, zasilą z kolei nieeksponowane dotąd w Muzeum Śląskim dzieła Tadeusza Kantora (1915-1990).
Ponadto - jak poinformowano - w części prezentującej street art oglądać będzie można "prace grupy Montsfur z Częstochowy, której dzieła znajdują się zarówno w prestiżowych galeriach, jak i w ulicznych zakamarkach oraz opuszczonych fabrykach".
Piękoś poinformowała, że w minionych tygodniach wprowadzono też szereg zmian, by zwiększyć komfort oglądania dzieł w galeriach sztuki polskiej. "Poprawiono m.in. system informacji wizualnej, zmieniono miejsca zawieszenia niektórych obrazów w obrębie każdej sekwencji tematycznej, co pozwoli jeszcze lepiej oświetlić eksponaty i zobaczyć je z dogodnej perspektywy - z każdego miejsca galerii" - dodała.
Muzeum zaplanowało również liczne spotkania z artystami i krytykami sztuki w ramach inaugurującej w kwietniu działalność - "Akademii wideoartu". Inspiracją do spotkań będą prezentowane po raz pierwszy w muzeum produkcje m.in. autorstwa Natalii LL, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery.
Muzeum Śląskie od czerwca 2015 roku znajduje się w nowej siedzibie wybudowanej na terenie dawnej kopalni Katowice. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Koszt budowy nowej siedziby muzeum to 274 mln zł, z czego 85 proc. stanowiły środki unijne. W zbiorach Muzeum Śląskiego znajduje się ponad 118 tys. eksponatów. (PAP)
ktp/ agz/