Na skraju Puszczy Zielonka, w wielkopolskiej wsi Dąbrówka Kościelna, znajduje się jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc kultu w regionie. Historia sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia sięga XVII wieku. Wtedy cudowny obraz na pobliskim dębie zajaśniał „niezwykłym blaskiem”.
Pierwsze wzmianki o cudownych zdarzeniach w Dąbrówce Kościelnej pojawiły się w drugiej połowie XVII wieku. Mimo, że relacje o kulcie maryjnym są bardzo skromne, to za jego początki uznaje się moment, kiedy znajdujący się na przydrożnym dębie obraz Matki Bożej miał jaśnieć nadzwyczajnym blaskiem dniem i nocą.
„Wieść o zjawisku rozniosła się i zaciekawieni ludzie przybywali, żeby przyjrzeć się owym niezwykłym rzeczom. W późniejszym czasie miało miejsce w sanktuarium wiele cudownych uzdrowień" - powiedział PAP kustosz sanktuarium ks. Andrzej Kaczmarek.
Dąbrówka Kościelna znajduje się 30 km od Gniezna i ok. 60 od stolicy Wielkopolski. Mimo, że wieś położona jest na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych, co roku odwiedzają ją tysiące pielgrzymów. W okolicach nie brakuje zarówno pątników, jak i turystów, którzy korzystają z uroków parku krajobrazowego Puszcza Zielonka i licznych szlaków rowerowych, m.in. Cysterskiego Szlaku Rowerowego, tzw. Pierścienia Powiatowego czy Dużego i Małego Pierścienia Rowerowego.
„Dąbrówkę odwiedza wiele grup pielgrzymujących m.in. do Gniezna czy na Lednicę pod +Bramę Rybę+. Kilka lat temu został także odtworzony szlak św. Jakuba biegnący z pólnocno-wschodniej części Polski i zmierzający do Santiago de Compostela, i od tego czasu gościmy różne grupy pielgrzymów zagranicznych np. z Litwy, którzy tym szlakiem ruszają przez Polskę, by następnie stanąć w Sanktuarium w Hiszpanii" - powiedział ks. Kaczmarek.
Początki parafii w Dąbrówce Kościelnej datowane są na XIII wiek, choć szerzej, miejsce to było znane dopiero cztery wieki później, kiedy wieść o cudownym obrazie rozeszła się po kraju. Na początku XVIII w. w skarbcu znajdowały się setki wotów: serc i złotych pierścieni. W 1760 roku wizerunek Matki Bożej srebrno-złotą suknią ozdobiła hrabina Bojanowska ze Srebrnej Góry.
„Parafia ma niezwykle długą historię i nie brak ludzi, którzy dziś szukając swoich korzeni docierają właśnie tutaj. Wyjątkowym gościem tego miejsca okazał się w 2014 roku były sekretarz obrony USA Chuck Hagel, którego pradziadkowie ślubowali w tutejszym Sanktuarium" - dodał ks. kustosz.
Wizerunek Matki Bożej Dąbrowieckiej, który znajduje się obecnie w głównym ołtarzu, ozdabiają srebrne liście dębu. Jest to kopia cudownego obrazu, który spłonął w czasie jednego z wielu pożarów, jakie nawiedziły sanktuarium. Uroczystość przyozdobienia wizerunku Matki Bożej koronami papieskimi odbyła się w 1969 roku i wtedy oficjalnie kościół zyskał rangę sanktuarium. Wydarzeniu przewodniczył Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i abp. metropolita poznański Antoni Baraniak, a na wzgórzu przed sanktuarium zgromadziło się wówczas ponad 30 tys. osób. Po kradzieży w 1989 roku obraz został koronowany ponownie w 1994 przez nuncjusza apostolskiego Józefa Kowalczyka i abp. gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego.
Dąb, na którym znajdował się cudowny wizerunek Matki Bożej Dąbrowieckiej, nie przetrwał próby czasu. Na miejscu ściętego przez żołnierzy niemieckich w czasie II wojny światowej drzewa posadzono nowe, wyhodowane z żołędzi jednego z najstarszych dębów w Polce - Dębu Chrobry.
W okolicy Dąbrówki Kościelnej znajduje się także „Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka", składający się z 12 kościółków, w tym kościoła w Rejowcu, który w 1626 r. jako zbór dla kalwinów wybudował Andrzej Rej, wnuk polskiego poety Mikołaja Reja. Nieopodal sanktuarium znajduje się także „tajemniczy głaz narzutowy", rezerwaty przyrody: Klasztorne Modrzewie, Jezioro Czarne oraz uroczysko Maruszka. Trasy rowerowe krzyżują się ponadto z jedną z najdłuższych w Europie konnych tras transregionalnych tzw. Wilczym szlakiem, który liczy ponad 200 km.(PAP)
ajw/ mow/