Do powiększających się zbiorów Muzeum Historii Polski trafił eksponat niezwykły: stolik ze słynnej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, przy którym w sierpniu 1980 roku podpisano porozumienia między rządem a komitetem strajkowym. Symboliczny dar Muzeum otrzymało od Komisji Krajowej „Solidarności”.
Stolik znalazł się w zbiorach MHP dzięki prezesowi Fundacji Sztuka Stosowana Robertowi Szubie, a także b. szefowi Federacji Młodzieży Walczącej w latach 80. Jackowi „Wiejskiemu” Górskiemu.
"Był rok 2008, kiedy po latach pojawiłem się na terenie Stoczni Gdańskiej, tym razem przechodząc bramą główną. Zwiedzając tzw. Willę Dyrektora, na parterze natrafiłem na stos porzuconych, charakterystycznych stolików z sali BHP, na których podpisywano Porozumienia Sierpniowe w 1980 roku. Postanowiłem je ratować – mówi Robert Szuba. - Oczywiście, po latach nie jesteśmy w stanie stwierdzić jednoznacznie, że to na tym właśnie stoliku doszło do tego podpis. Stoliki były ze sobą połączone i przykryte suknem lecz niewykluczone, że właśnie na nim" – dodaje prezes Fundacji, zajmującej się m.in. ratowaniem przedmiotów mających symboliczną i historyczną dla Polaków wartość.
Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
W porozumieniu zwanym tez porozumieniem sierpniowym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy deklarował zakończenie trwającego dwa tygodnie strajku. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.
Stolik z Sali BHP znajdzie się prawdopodobnie na ekspozycji stałej w budynku Muzeum Historii Polski, który powstanie na terenie warszawskiej Cytadeli.
MHP posiada już w swych zbiorach dużo dokumentów, znaczków, pamiątek z lat 80-81 ilustrujących m.in. powstanie „Solidarności”.
Źródło: MHP