Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich prowadzonych na cmentarzu z czasów I wojny światowej w Lichwinie gm. Pleśna (woj. małopolskie). Udział w odrestaurowaniu nekropolii miał austriacki Czarny Krzyż, a także lokalne samorządy.
Cmentarz nr 185 nazywany Głową Cukru jest położony na szczycie wzgórza Gródek. Pochowano na nim 273 żołnierzy austro-węgierskich i 341 rosyjskich, którzy polegli w maju 1915 roku podczas bitwy gorlickiej. Zaliczany jest do największych wojennych nekropolii w regionie tarnowskim.
Jak poinformował PAP zastępca wójta Pleśnej Ryszard Stankowski, w wyniku zakończonych właśnie prac wyremontowane zostały dwa kamienne pomniki w firmie krzyża katolickiego i prawosławnego, znajdujące się poniżej pomnika głównego.
„Cmentarz nr 185 jest sukcesywnie odnawiany od 1992 r. Do tej pory przeprowadzono renowacje wszystkich nagrobków i dwóch pomników. Na swoją kolej czeka pomnik główny, który wymaga natychmiastowych prac konserwatorskich” - przypomniał Stankowski. Według niego deklarację uczestnictwa w finansowaniu tych prac złożył już austriacki Czarny Krzyż.
Cmentarz wojenny nr 185 w Lichwinie został odnowiony dzięki współpracy austriackiego Czarnego Krzyża, urzędu gminy Pleśna, starostwa powiatowego w Tarnowie oraz województwa małopolskiego.
Cmentarze z I wojny światowej na terenie dawnej Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-1915. W tym okresie front broniony był przez armie austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami w początku maja 1915 r. zwana "Polskim Verdun". W jej wyniku został przerwany front rosyjski w Galicji Zachodniej.
Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w trudach walk i podczas życia w okopach. Na terenie Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, gdzie godnie upamiętniono ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in. Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów. (PAP)
rgr/ pz/