Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego wraz z grupą wolontariuszy pracuje nad portalem internetowym poświęconym Żuławom. Twórcy apelują do mieszkańców regionu o udostępnienie zdjęć, dokumentów i innych rodzinnych skarbów dotyczących tego terenu.
Portal powstaje w ramach projektu "Żuławy. Lubię to!", na który stowarzyszenie pozyskało dotację z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pierwszą publiczną odsłonę portalu zaplanowano na maj br. Z biegiem czasu – na wzór popularnej Wikipedii, artykuły mają być uzupełniane i aktualizowane.
Twórcy portalu dysponują już bardzo wieloma materiałami, które zostaną w nim zaprezentowane, liczą jednak na pomoc mieszkańców w ich uzupełnieniu. „Zbieramy wszelkie zdjęcia, dokumenty, kwity, bilety, legitymacje, pocztówki itp. dotyczące przeszłości Żuław i losów ich mieszkańców. W tej chwili szczególnie zależy nam na pamiątkach związanych z historią regionu w czasie i tuż po zakończeniu II wojny światowej” – powiedziała PAP Mariola Mika ze nowodworskiego stowarzyszenia.
Zbieramy wszelkie zdjęcia, dokumenty, kwity, bilety, legitymacje, pocztówki itp. dotyczące przeszłości Żuław i losów ich mieszkańców. W tej chwili szczególnie zależy nam na pamiątkach związanych z historią regionu w czasie i tuż po zakończeniu II wojny światowej” – powiedziała PAP Mariola Mika ze nowodworskiego stowarzyszenia.
Dodała, że warto pomyśleć o udostępnieniu portalowi pamiątek, bo przy tej okazji jego twórcy zbiorą – często bardzo ulotne, informacje dotyczące danego przedmiotu. „Odchodzą członkowie naszych rodzin i w naszych szufladach oraz na strychach już teraz z pewnością jest np. bardzo wiele rodzinnych zdjęć przedstawiających ludzi czy miejsca, których nie potrafimy nazwać. Warto pomyśleć wcześniej o zebraniu tych informacji, co może się stać właśnie przy okazji naszej akcji” – zaznaczyła Mika.
Jak dodała, w przypadku pamiątek, z którymi właściciele nie chcą się rozstawać, twórcy portalu wykonają zdjęcia lub cyfrowe kopie przedmiotów, które trafią do portalu. Z kolei oryginalne przedmioty, które mieszkańcy będą chcieli podarować organizatorom akcji, po zdigitalizowaniu, mogą zostać włączone do zbiorów prowadzonego w Nowym Dworze Gdańskim przez stowarzyszenie Muzeum Żuławskiego.
Muzeum zasili też portal własnymi, wcześniej pozyskanymi materiałami, w tym np. kilkudziesięcioma wywiadami z mieszkańcami regionu, które przeprowadziło w ciągu ostatnich lat.
Mika poinformowała, że w tworzeniu portalu, który będzie nosił nazwę WikiDelta, stowarzyszeniu pomaga grupa młodych wolontariuszy. „Są to rzeczywiście ludzie z pasją – najczęściej uczniowie gimnazjów i szkół średnich, którzy już wcześniej angażowali się w różne działania związane z historią regionu i autentycznie się nią interesują” – powiedziała Mika. Dodała, że wolontariusze zostali już – w ramach projektu "Żuławy. Lubię to!", przeszkoleni pod kątem digitalizacji różnych materiałów oraz przeprowadzania wywiadów.
„Część wolontariuszy została też przygotowana do przeprowadzenia ankiety, która także jest częścią projektu, a która pokaże, w jaki sposób mieszkańcy Żuław utożsamiają się z regionem” – poinformowała Mika.
Na dwuletni - kończący się jesienią br., projekt "Żuławy. Lubię to!" Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski pozyskało 150 tys. zł z prowadzonego przez ministerstwo pracy programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, który służy wspieraniu organizacji pozarządowych działających m.in. na rzecz zwiększania aktywności społeczności lokalnych.
Powstałe w 1991 r. Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski w 1994 r. założyło Muzeum Żuławskie. W 2011 r. w prowadzenie Muzeum zaangażował się samorząd, który włączył placówkę do Żuławskiego Parku Historycznego.
Położone w delcie Wisły Żuławy zajmują obszar ponad 2,1 tys. kilometrów kwadratowych, z czego ponad 450 km to tereny depresyjne. Te najżyźniejsze w Polsce ziemie wykorzystywane są przede wszystkim na potrzeby rolnictwa.
Intensywne zagospodarowywanie Żuław rozpoczęło się w XVI w., kiedy to pojawili się tutaj pochodzący z Niderlandów mennonici - członkowie anabaptystycznego ruchu religijnego zachowującego surowe obyczaje i zasady życia. Na Żuławy przybyli, uciekając z rodzinnych stron przed prześladowaniami. Budując system kanałów odwadniających, osuszali podmokłe grunty i zagospodarowywali je. Po drugiej wojnie światowej mennonici, wraz z niemieckimi mieszkańcami Żuław, opuścili te ziemie, a ich miejsce zajęła polska ludność napływowa. (PAP)
aks/ pz/