Książnica Płocka ma czytelnię "pod chmurką”. W ramach rewitalizacji ogrodu tej placówki powstała tam nowa aranżacja z alejkami spacerowymi i ławkami oraz kamieniami, na których umieszczono fragmenty wierszy płocczanina, poety Władysława Broniewskiego.
W ogrodzie, który odnowiono dzięki unijnym środkom, przystosowując go jednocześnie do potrzeb osób niepełnosprawnych, wiosną pojawią się leżaki i regały z książkami.
„Powstało miejsce dostępne dla każdego, najmłodszych i dorosłych, zachęcające do czytania książek w otoczeniu natury, dającym możliwość odpoczynku i skłaniającym do refleksji” – powiedziała PAP dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak. Dodała, że motywem przewodnim, który w formie fotografii i cytatów z poezji Broniewskiego wyeksponowano na kamieniach ustawionych w ogrodzie jest siedem dni stworzenia świata.
Rewitalizację ogrodu Książnicy Płockiej przeprowadzono przy okazji remontu zabytkowego gmachu biblioteki, w tym elewacji zewnętrznej i pokrycia dachu. Koszt przedsięwzięcia to ponad 839 tys. zł, z czego 713 tys. zł pochodzi ze środków unijnych poprzedniej jeszcze perspektywy finansowania na lata 2007-13. Pozostałą część funduszy przekazał Urząd Miasta Płocka.
„W ogrodzie ustawiliśmy głazy czerwonego granitu, ważące od 300 do nawet 800 kg. Jest ich siedem, a każdy odpowiada jednemu dniu stworzenia świata. Na głazach umieściliśmy mosiężne wstęgi w grawerowanymi cytatami z poezji Broniewskiego oraz fotografie wykonane na ceramice. Zarówno zdjęcia, jak i cytaty, nawiązują treścią do głównego motywu, czyli stworzenia świata: wody, ziemi, zwierząt, człowieka, czasu” – powiedział Marek Konarski, fotograf, który wraz z plastyczką Martą Lichowską jest autorem aranżacji.
Konarski powiedział, że wybrano motyw siedmiu dni stworzenia świata, "bo to najlepszy temat". "Chcieliśmy stworzyć miejsce, które poprzez treść, zachęca do refleksji, a poprzez formę daje także możliwość zabawy ekspresją, a wszystko to w ponadczasowym otoczeniu natury, kamieni, które przecież przetrwają kolejne tysiące lat” – wyjaśnił Konarski.
Podkreślił zarazem, że wybrana specjalnie do projektu fotografia ceramiczna jest najbardziej trwałym sposobem utrwalenia obrazu. „Połączyliśmy różne techniki, jak kamieniarstwo, grafikę na miedzi, fotografię. Jest oczywiście poezja. W efekcie powstały obiekty, które będą towarzyszyły pokoleniom odwiedzającym ogród. I to był nasz cel” – dodał.
Jak zapowiedziała dyrektor Książnicy Płockiej wernisaż połączony z uroczystym otwarciem ogrodu odbędzie się 16 października. „Wiosną w ogrodzie ustawimy leżaki. Będą też regały z książkami. Planujemy organizowane tam spotkań czytelników z autorami książek, odczytów i lekcji dla najmłodszych czytelników” – dodała Banasiak.
Książnica Płocka mieści się w gmachu dawnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Budynek, zaprojektowany w stylu eklektycznym przez architektów Apoloniusza Nieniewskiego i Władysława Kozłowskiego, został wzniesiony w 1902 r. Po przeniesieniu Towarzystwa Kredytowego do Warszawy, w latach 30. XX wieku gmach należał do Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej.
Od połowy lat 70. XX wieku do 1989 r. budynek był siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR, dawnego woj. płockiego. W czerwcu 1976 r. przed gmachem doszło do manifestacji pracowników płockich zakładów, protestujących przeciwko podwyżkom cen, które ogłosiły ówczesne władze PRL.
W 1990 r. zabytkowy gmach zakupiła ówczesna Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Płocku. W 1997 r. po likwidacji woj. płockiego bibliotekę przejął samorząd Płocka. Placówka otrzymała wówczas nową nazwę - Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. Obecnie biblioteka i działających na terenie miasta 13 jej filii posiada w swym księgozbiorze ponad 461 tys. woluminów.
Przy ul. Kościuszki, tej samej, która jest adresem Książnicy Płockiej, znajduje się rodzinny dom Władysława Broniewskiego (1897-1962). Jest on obecnie siedzibą Związku Nauczycielstwa Polskiego. W pobliskim ogrodzie rośnie nadal kilkusetletni dąb, wspominany często przez poetę. Nieopodal, na szczycie nadwiślańskiej skarpy, stoi wzniesiony w 1972 r., wykonany z brązu pomnik Broniewskiego, autorstwa Gustawa Zemły. (PAP)
mb/ agz/