Prestiżowy konkurs „Historia Bliska” (www.historiabliska.pl) ma charakter badawczy i twórczy. Uczy samodzielnego, krytycznego myślenia, zmusza do poszukiwania i weryfikowania źródeł historycznych, wysłuchania świadków historii i próby rozumienia ich − często odmiennych − racji. Przystąpienie do konkursu często rozpoczyna przygodę młodych ludzi, która przeradza się w życiową pasję lub nawet wyznacza drogę ich życia.
Konkurs „Historia Bliska” – ogłoszony został już po raz XVI − kierowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych z całej Polski.
7 maja 2012 mija termin nadsyłania prac! (decyduje data stempla pocztowego)
ZAPRASZAMY: www.historiabliska.pl
W XVI edycji konkursu realizowane są 3 tematy badawcze (jeden do wyboru):
1. Polacy i Rosjanie w XX wieku – historie utrwalone i zatarte
2. Pierwsze i ostatnie dni II wojny – kadry pamięci
3. Walka, opór, bunt – wartość i cena niezgody w PRL
W tegorocznej edycji postawiliśmy (już po raz drugi) na różnorodność tematyczną, realizując także oczekiwania badawcze naszych Partnerów-Współorganizatorów Konkursu, którzy bardzo poważnie traktują pracę młodych badaczy − podkreśla pomysłodawczyni i koordynator programu − Alicja Wancerz-Gluza. Dzięki temu zyskaliśmy szansę na spojrzenie na XX wiek naprawdę z szerokiej perspektywy. Z dotychczasowych doświadczeń wiemy też, że II wojna nadal cieszy się olbrzymim zainteresowaniem młodzieży, relacje polsko-rosyjskie budzą szalone emocje w społeczeństwie i potrzebują wnikliwego i „własnego” przyglądania się im. Okres peerelowski jest dla młodzieży najtrudniejszy w badaniu, ocenie i ujęciu… za to konkretny temat − cena tamtego buntu opozycji – ma bardzo współczesny aspekt, choćby w porównaniu z Ruchem Oburzonych. Czyż nie jest pasjonujące, na przykład, przyjrzenie się: jak kiedyś – a jak dziś – „zwoływano się” dla wyrażenia protestu, co mogło być jego przyczyną, jakie mogły być i jakie były tego konsekwencje…? Temat poświęcony walce i cenie niezgody w PRL pozwoli zrozumieć wartość buntu w słusznej sprawie, ale też zdać sobie sprawę z ceny, jaką się za taki bunt płaciło i, często, nadal płaci – w perspektywie życia nie tylko własnego, ale nawet… pokoleń. „Walka, opór, bunt – wartość i cena niezgody w PRL” – to wątek, który może okazać się wyjątkowo atrakcyjny dla młodzieży i bliski temperaturze współczesności – zachęca do udziału koordynatorka projektu.
Prace mogą mieć bardzo różnorodną formę, np. zdobyta i krytycznie opracowana relacja świadka lub świadków historii, opracowany zbiór dokumentów, dziennik czy wspomnienie; zbiór zdjęć z autorskim opisem i komentarzem; film DVD, audycja radiowa czy prezentacja multimedialna wykorzystująca źródła; dopuszczalne są również inne formy, także mieszane (poza formami czysto plastycznymi).
Zapraszamy osoby indywidualne i zespoły (w grupach do 6 osób), pod opieką dorosłych lub bez takiej opieki.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie września 2012, a wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystości finałowej w Zamku Królewskim w Warszawie.
Informacje szczegółowe i materiały pomocnicze oraz aktualności konkursu: www.historiabliska.pl oraz na portalu „Uczyć się z historii” (www.uczyc-sie-z-historii.pl), gdzie dostępne są informacje z dotychczasowych 15 konkursów, a wybrane prace są publikowane.
XVI edycja konkursu organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. (Ośrodek KARTA)
Adres korespondencyjny i kontaktowy:
Ośrodek KARTA
ul. Narbutta 29
02-536 Warszawa
e-mail: historia.bliska@karta.org.pl