113 feryjnych placówek edukacyjnych przygotowało miasto dla dzieci, które wezmą udział w tegorocznej edycji programu "Zima w mieście". Za darmo będą one mogły uczestniczyć m.in. w zajęciach kulturalnych i sportowych, odwiedzą warszawskie zoo, stadion Legii czy Centrum Nauki Kopernik.
Ferie w województwie mazowieckim rozpoczynają się 1 lutego. Z zajęć w 113 feryjnych placówkach edukacyjnych będzie mogło skorzystać blisko 11 tys. najmłodszych warszawiaków - przez pięć dni w tygodniu, od godz. 7, 7.30 lub 8 do godz. 16 lub 17. Większość punktów "Zimy w mieście" będzie zlokalizowana w szkołach podstawowych.
Placówki będą organizować dla dzieci młodszych, przyprowadzanych i odbieranych przez rodziców, zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, teatralne, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum i spotkania z ciekawymi ludźmi.
"Te zajęcia mają z jednej strony bawić, sprawiać frajdę, dawać dużo radości, ale z drugiej strony powinno coś w tym dzieciaku zostawić, takiego, co będzie pamiętać jutro, pojutrze, ale być może również za trzy lata, za pięć lat, za 25 lat" - powiedział na konferencji prasowej zastępca prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński. "Tak też przygotowaliśmy tegoroczny program +Zimy w Mieście+. To jest program niesłychanie bogaty" - zapewnił.
Dla dzieci niepełnosprawnych przygotowano 260 miejsc w siedmiu placówkach zorganizowanych w szkołach specjalnych.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak rodzice będą musieli zapłacić za wyżywienie. Opłata za dwa posiłki, w tym jeden ciepły, to 7 zł dziennie - tyle, co w ubiegłych latach.
Paszyński podkreślił, że dzieci w trudnej sytuacji materialnej mogą zostać zwolnione z opłat - na podstawie zaświadczenia Ośrodka Pomocy Społecznej lub dyrektora macierzystej szkoły. W ub.r. z takiego wsparcia skorzystało ponad 1,5 tys. dzieci (13 proc. uczniów uczestniczących w programie).
Miejskie i dzielnicowe ośrodki sportu i rekreacji przygotowały zajęcia sportowe na ponad 70 obiektach - pływalniach, boiskach i w halach sportowych, a także na 17 lodowiskach.
"Mam nadzieję, że lato i +Zima w Mieście+ to są takie miejsca, gdzie można rozpoczynać, realizować swoje sportowe pasje" - stwierdził dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy Janusz Samel. Wyraził nadzieję, że te sportowe pasje będą mogły być realizowane przez całe życie.
Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA na czas ferii - poza nieodpłatnym udostępnianiem swoich obiektów - umożliwi najmłodszym warszawiakom doskonalenie swoich umiejętności, nie tylko w sportach zimowych. Pod okiem doświadczonych instruktorów będą mieli szansę m.in. nauki jazdy na lodzie na Torze Łyżwiarskim "Stegny", zdobyć szlify w tenisie stołowym i ziemnym w Ośrodku "Solec", podniesienia poziomu umiejętności pływania w Ośrodkach "Konwiktorska" i Rozbrat" czy nauki jazdy na rolkach, hulajnogach wyczynowych, deskorolkach i BMX w "Jutrzence". Na stoku narciarskim "Szczęśliwice" dzieci będą mogły jeździć na nartach i deskach snowboardowych.
Zorganizowane grupy z feryjnych placówek edukacyjnych jak co roku w Parku Kultury w Powsinie, w godz. 10-14 będą mogły bezpłatnie korzystać z kręgielni. Indywidualnie dzieci i młodzież, po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej, będzie mogła skorzystać nieodpłatnie z toru w godz. 14.30-16. Park prowadzi również wypożyczalnię sprzętu zimowego - sanek oraz nart biegowych.
Urozmaicenie tegorocznej oferty sportowo-rekreacyjnej jest program "Zdrowo i Sportowo", skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym (klasy 1-3). Założeniem programu jest pokazanie najmłodszym, jak przyjemne może być uprawianie sportu oraz edukowanie dzieci, wychowawców i rodziców w zakresie zdrowego żywienia i wypoczynku.
W tegorocznym programie "Zima w mieście" realizowana będzie ponadto urozmaicona oferta edukacyjno-kulturalna. Uczniowie z warszawskich szkół będą mogli odwiedzić Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Fryderyka Chopina, Centrum Informacji Statystycznej, Instytut Pamięci Narodowej czy Centrum Nauki Kopernik.
Poza tym na najmłodszych będzie czekać Miejski Ogród Zoologiczny, stadion Legii, sala zabaw "Eldorado" oraz interaktywna wystawa "Dinozaury na żywo" na błoniach Stadionu Narodowego.
Specjalne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych dzieci przygotowała Komenda Stołeczna Policji oraz Straż Miejska m.st. Warszawy. W tym roku do akcji włączyła się również Izba Celna w Warszawie.
Jak podkreśliła dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor "dobre i udane ferie, to oczywiście bezpieczne ferie". Zapewniła, że wszystkie służby są gotowe do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom.
Wszystkie placówki uczestniczące w "Zimie w Mieście" otrzymają karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup młodzieży komunikacją miejską. Podobnie jak w latach ubiegłych stołeczny ratusz zapewnia również przewóz dzieci niepełnosprawnych ruchowo.
Na koniec ferii zaplanowano spektakl "Wesoła Szkoła" w wykonaniu młodzieży uczestniczącej w Feryjnych Otwartych Spotkaniach Artystycznych. Widowisko zostanie wystawione dwukrotnie (w piątek, 12 lutego o godz. 10 i 13) w Teatrze Dramatycznym (PKiN, pl. Defilad 1).
Koszt realizacji tegorocznej "Zimy w Mieście" to blisko 3 mln zł.
Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronach: www.zima.warszawa.pl oraz www.um.warszawa.pl/zima.
Od 29 stycznia inspektorzy ITD oraz policjanci będą kontrolować autokary wiozące najmłodszych na zimowy wypoczynek.(PAP)
amt/ mhr/