Pod koniec czerwca do sprzedaży trafi czwarte wydanie gry edukacyjnej „Kolejka”. W pudełku obok polskich kart znajdą się także zestawy do gry po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, rosyjsku i japońsku – informuje IPN, który jest wydawcą gry. Niesłabnące zainteresowanie grą planszową „Kolejka” spowodowało, że pod koniec czerwca do sprzedaży w Polsce i na świecie trafi kolejne wydanie edukacyjnej gry planszowej, opowiadającej o trudach życia codziennego w PRL.
Jej wydawca - Instytut Pamięci Narodowej podpisał ostatnio umowę z firmą Granna na druk 25 tysięcy egzemplarzy gry. Jak tłumaczy autor i koordynator wydania gry Karol Madaj z IPN, współpraca z doświadczoną w produkcji gier edukacyjnych firmą Granna gwarantuje utrzymanie wysokiej jakości kolejnej edycji „Kolejki”.
Odbiorców zagranicznych w specyfikę najnowszych dziejów Polski oraz gospodarki PRL wprowadzi dołączony do instrukcji wstęp prezesa IPN Łukasza Kamińskiego oraz ilustrowany zdjęciami popularnonaukowy artykuł autorstwa dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzeja Zawistowskiego. „Liczymy przede wszystkim na zainteresowanie Amerykanów i Japończyków” – podkreśla Madaj.
Jeszcze przed premierą gry w lutym 2011 r. „Kolejka” spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. O publikacji donosiły media w ponad 150 krajach świata.
O „Kolejce” informowało wiele zagranicznych serwisów, m.in. BBC, CNN, Fox News i Associated Press. W doniesieniach podkreślano innowacyjność pomysłu edukacji historycznej za pomocą gry planszowej.
W styczniu tego roku reportaż o „Kolejce” wyemitowała japońska telewizja NHK. Jak mówi Katarzyna Hołopiak z Sekcji Kontaktów Międzynarodowych Biura Prezesa IPN, pytania o grę spływają z całego świata. „Ostatnio zgłosiła się do nas nauczycielka historii z Seulu, poszukująca gry dla swoich uczniów” – wyjaśnia.
Czwarta edycja gry „Kolejka” będzie wydaniem międzynarodowym. W pudełku obok polskich kart znajdą się także zestawy do gry po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, rosyjsku i japońsku. Odbiorców zagranicznych w specyfikę najnowszych dziejów Polski oraz gospodarki PRL wprowadzi dołączony do instrukcji wstęp prezesa IPN Łukasza Kamińskiego oraz ilustrowany zdjęciami popularnonaukowy artykuł autorstwa dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzeja Zawistowskiego. „Liczymy przede wszystkim na zainteresowanie Amerykanów i Japończyków” – podkreśla Madaj.
Gra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy polega na wysłaniu swojej, złożonej z pięciu pionków, rodziny do sklepów i kupienie wszystkich towarów z wylosowanej listy zakupów. Zadanie to nie należy jednak do łatwych, ponieważ półki w osiedlowych sklepach świecą pustkami. (PAP)
wmk/ abe/