Tylko do 7 czerwca można się zgłaszać do udziału w programie stypendialnym Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. Dwa stypendia umożliwią Polakom udział w prestiżowym Georgetown Leadership Seminar na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie DC.
Drugą edycję programu stypendialnego Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego ogłoszono w środę w Warszawie.
Program skierowany jest do pracowników służby publicznej - administracji rządowej, samorządowej i organizacji świadczących usługi publiczne, liderów organizacji pozarządowych działających na szczeblu lokalnym, regionalnym bądź państwowym, jak również do ekspertów, menedżerów i dziennikarzy zajmujących się polityką międzynarodową.
W 2015 r. Fundacji Edukacyjna Jana Karskiego przyzna dwa stypendia, umożliwiające udział w Georgetown Leadership Seminar (http://gls.georgetown.edu/). Jest to program specjalistycznych wykładów i ćwiczeń seminaryjnych, a jednocześnie platforma liderska i networkingowa. Co roku bierze w nim udział 35 osób z całego świata (w sumie było to już 800 osób z ponad stu krajów). Wśród absolwentów programu znajdują się członkowie rządów, parlamentarzyści, liderzy biznesu oraz organizacji pozarządowych.
"Program na Georgetown University powstał jako forum spotkań ludzi, liderów. Premierzy rządów, ambasadorowie, dowódcy armii z całego świata spotykali się, aby omawiać mechanizmy i trendy polityczne, które miały kształtować lata 80. Wśród wykładowców znajdowali się m.in. Zbigniew Brzeziński, Madeleine Albright i J. William Fulbright" - tłumaczył główny doradca ds. programu stypendialnego, wieloletni dyrektor Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Andrzej Dakowski podczas spotkania inaugurującego tegoroczny program.
"Program na Georgetown University powstał jako forum spotkań ludzi, liderów. Premierzy rządów, ambasadorowie, dowódcy armii z całego świata spotykali się, aby omawiać mechanizmy i trendy polityczne, które miały kształtować lata 80. Wśród wykładowców znajdowali się m.in. Zbigniew Brzeziński, Madeleine Albright i J. William Fulbright" - mówi główny doradca ds. programu stypendialnego, wieloletni dyrektor Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Andrzej Dakowski.
Prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, Ewa Junczyk-Ziomecka zauważyła, że
to może brzmi skromnie: "seminarium, które trwa tydzień".
"Ale to bardzo bogaty tydzień, pełen wydarzeń, spotkań, nawiązywania kontaktów. Nie na co dzień, i nie w tym wieku (program skierowany jest do osób, które nie ukończyły 40 roku życia - PAP) spotyka się ludzi, którzy w świecie są liderami" - podkreśliła.
Jak dodała, bezpośrednie korzyści związane z udziałem stypendystów w Georgetown Leadership Seminar to jedno. "Równie ważny jest fakt, że Polscy uczestnicy mogą podczas zajęć przekazać swoją wiedzę i perspektywę postrzegania międzynarodowych problemów (np. konfliktu rosyjsko-ukraińskiego) uczestnikom z innych części świata" - zaznaczyła Junczyk-Ziomecka.
Pierwszy polski stypendysta Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego (z 2014 r.) Rafał Siemianowski, zastępca dyrektora w Sekretariacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który do udziału w programie zgłosił się jako urzędnik ambasady polskiej w Wielkiej Brytanii podkreślił, że "w dyskusjach bardziej formalnych, podczas wykładów, ale także tych mniej oficjalnych, można było doświadczyć i zrozumieć, jak na rzeczy, które się nam w Polsce wydają oczywiste, patrzą osoby o innym doświadczeniu zawodowym, pochodzące z innych zakątków świata".
Pobyt na stypendium był dla niego cennym doświadczeniem, a jednocześnie intensywnym okresem wypełnionym wykładami i dyskusjami, np. dotyczącymi polityki zagranicznej Rosji, kwestii państwa islamskiego, przyszłości Chin, skutków epidemii eboli, agendy rozwojowej w 2015 itd. - opowiadał.
"Większość wykładowców łączy doświadczenie akademickie z praktycznym doświadczeniem dyplomatycznym; najbardziej znaną spośród prelegentów była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright, poza tym - amerykańscy ambasadorowie, podsekretarze stanu; było spotkanie z działaczką opozycyjną-blogerką z Kuby, która walczy o wolność słowa" - mówił Siemianowski.
Zgłoszenia do udziału w kolejnej edycji programu można nadsyłać do 7 czerwca. Szczegółowe warunki uczestnictwa można znaleźć na stronie: http://www.jankarski.net/pl
Seminarium odbędzie się w końcu października 2015.
Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego wraz z siostrzaną Jan Karski Educational Foundation w USA przybliża opinii publicznej postać Jana Karskiego i jego dziedzictwo: obywatelską odpowiedzialność, tolerancję i odwagę cywilną. Jest jednym z inicjatorów i głównych organizatorów obchodów Roku Jana Karskiego uchwalonego przez Sejm RP w 2014 r. Program stypendialny Jana Karskiego oferujący studia w USA na uniwersytecie patrona fundacji w Waszyngtonie fundacja zainaugurowała w 2014. (PAP)
zan/ par/