"Muzeum chce Cię poznać" - pod takim hasłem Muzeum Miasta Łodzi przygotowało program skierowany do dzieci z autyzmem, ich rodzeństwa oraz rodziców. To cykl spotkań, które mają stopniowo wprowadzać dzieci dotknięte autyzmem w świat muzealnych ekspozycji.
Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Jednocześnie osoby autystyczne często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego uzewnętrznić.
W kwietniu obchodzony jest Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Muzeum Miasta Łodzi przygotowało z tej okazji specjalny program, w ramach którego zapewnia cykl czterech bezpłatnych wizyt dla dzieci z autyzmem, ich rodzeństwa, a także rodziców lub opiekunów.
Jak poinformowała PAP Matylda Cygan z Muzeum, podczas wizyt specjalnie przygotowany przewodnik stopniowo wprowadzi dziecko dotknięte autyzmem w świat zabytkowych wnętrz muzeum - Pałacu Poznańskich oraz muzealnych ekspozycji.
Podczas pierwszej wizyty dziecko zapozna się tylko z samą placówką i jej elementami, tj. kasą muzealną, szatnią, przewodnikiem czy eksponatami.
"Podczas tego spotkania celowo nie zamierzamy przekazywać dziecku większej ilości informacji, proponować ćwiczeń lub zadań. Spacer przez sale ekspozycyjne urozmaicony będzie poszukiwaniami pluszowej postaci +Superkustosza+ i zabawą" - wyjaśniła Cygan.
Następne spotkania, które odbywać się będą już w poznanej przez dziecko przestrzeni, będą mieć większy walor edukacyjny. Pracownicy muzeum proponować będą dostosowane do potrzeb dzieci wyzwania edukacyjne, rozwijające zdolności ogólnorozwojowe. Będą jednocześnie starali się przekazać wiedzę o muzeum, historii i Łodzi.
W przygotowaniu wizyty dziecka w muzeum powinni wziąć udział także jego rodzice. Mogą to zrobić poprzez wydrukowanie znajdujących się na stronie internetowej placówki książeczek, które są elementem opracowanego przez specjalistę programu i przedstawiają scenariusze spotkań w formie fotografii oraz prostych podpisów.
Zdaniem przedstawicieli placówki, wcześniejsze zapoznanie dziecka z planowanym przebiegiem wizyty może pomóc uniknąć niepokoju towarzyszącego oswajaniu nowych miejsc i sytuacji. Zwiedzanie łódzkiego muzeum w ramach tego programu może odbywać się w dowolnym terminie – w dniach i godzinach otwarcia ekspozycji. Konieczne jest jednak wcześniejsze uzgodnienie i rezerwacja terminu zajęć.
W Łodzi od lat działa Fundacja Jaś i Małgosia, która pomaga dzieciom z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwoju, ich rodzicom i opiekunom. Fundacja prowadzi Centrum Terapii, pod opieką którego jest obecnie ponad 1000 dzieci z całej Polski. Szkoli także nauczycieli i terapeutów oraz organizuje rodziców w Kluby Autyzm HELP.
ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Dane amerykańskie wskazują na 1 proc. populacji osób z autyzmem. Według szacunków w Polsce zaburzenie to dotyka obecnie co najmniej jedno na 300 dzieci. (PAP)
szu/ mhr/