35 abiturientów jedynego w Polsce liceum z litewskim językiem nauczania w Puńsku (Podlaskie) pisało we wtorek maturę z tego języka. To wieloletnia tradycja, ale też obowiązkowy egzamin dla uczniów tej szkoły.
Dwudziestu czterech spośród tegorocznych maturzystów w Puńsku po południu zdaje ten egzamin również na poziomie rozszerzonym. Dotyczy to także pojedynczych osób w Sejnach. Puńsk i Sejny to główne centra zamieszkującej na Suwalszczyźnie mniejszości litewskiej w Polsce.
Jak oceniła w rozmowie z PAP dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. 11 marca w Puńsku Irena Marcinkiewicz, tematy w części pisemnej matury nie powinny sprawić trudności maturzystom. "Sami zdający uważają, że matura była niezbyt trudna" - dodała.
Maturzyści mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy dotyczył książki Dalii Grinkevicziute "Litwini nad morzem". Marcinkiewicz powiedziała, że to książka o wywózce Litwinów na północną Syberię, a zadaniem maturzystów było rozwinąć myśl, czy człowiek zawsze może dokonywać wyborów i pozostać wiernym swoim ideałom. Drugi temat - jak powiedziała Marcinkiewicz - dotyczył interpretacji wiersza o tematyce patriotycznej "Ziemia moich przodków" litewskiego klasyka Bernarda Brazdzionisa.
Zdaniem Marcinkiewicz te tematy nie były trudne. "Zarówno poeta, jak i autorka książki, są znani uczniom, a ich utwory szeroko omawiane w szkole" - dodała.
W zadaniach pracy z tekstem do omówienia były dwa teksty - jeden to fragment przemówienia prezydent Litwy Dalii Grybauskaite oraz wywiad z tłumaczem. Marcinkiewicz nie podała czego dotyczyły te teksty. Fragment przemówienia prezydent Litwy był na maturze również przed rokiem.
Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. W Podlaskiem języka litewskiego w szkołach uczy się w bieżącym roku szkolnym 571 osób w dwunastu placówkach (w dwóch są także oddziały przedszkolne z nauką tego języka) - wynika z danych kuratorium oświaty w Białymstoku podawanych wcześniej PAP. Łącznie w regionie różnych języków mniejszości narodowych uczy się 3,9 tys. osób, najwięcej - białoruskiego. (PAP)
kow/ swi/ jbr/