Około 19 tys. maturzystów z liceów i 2,7 tys. maturzystów z techników zdawało we wtorek egzamin z historii. Nie był to egzamin obowiązkowy, przystąpili do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę. Egzamin z historii na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 180 minut.
Pytań i poleceń na poziomie rozszerzonym było 22 i obejmowały one przekrój zagadnień historii powszechnej, począwszy od starożytności po dzieje najnowsze świata i Polski.
W pierwszym zadaniu maturzyści mieli odpowiedzieć na pytanie, jaki był wpływ warunków naturalnych na lokalizację obiektów opisanych w tekstach źródłowych. Jednym z nich był fragment "Dziejów" Herodota i dotyczył miasta na rzeką Eufrat, drugi światyni Apollina (G. Chomicki, S. Sprawski, Starożytność. Teksty źródłowe, komentarze i zagadnienia do historii w szkole średniej).
Kolejne zadania dotyczyły m.in. postaw polityków rzymskich – Pompejusza i Krassusa, metod realizacji celów polityki zagranicznej Bolesławów - Krzywoustego i Śmiałego, wpływu statutu wareckiego i statutów piotrkowskich na gospodarkę folwarczno-pańszczyźnianą. Kilka pytań odnosiło się do życia rodzin Żólkiewskich i Sobieskich oraz oceny działalności Jana III Sobieskiego.
Kwestie związane z polityką Polski w okresie II wojny światowej znalazły odzwierciedlenie w zadaniu, które brzmiało: Podaj dwie przyczyny, które – zdaniem autora wiersza – utrudniały politykom emigracyjnym domaganie się wyjaśnienia sprawy katyńskiej. Autorem poruszającego wiersza "Racja stanu" jest Marian Hemar.
Nie zabrakło odniesień do epoki gierkowskiej i jej braków w zaopatrzeniu. Wyjaśnij, dlaczego w 1980 r. można było uznać wiersz Mariana Załuckiego za satyryczny komentarz do rezultatów polityki gospodarczej państwa z okresu tzw. dekady Gierka.
Wziąć to, czego nie ma
dodać soli i kminku
potem zmieszać z tym czego
chwilowo brak na rynku
Mieszać długo i dokładnie
jak się znudzi przestać
i posypać tym na co
absolutnie nas nie stać [...]
Wszyscy u nas to jedzą
dla każdego wystarczy
na tym właśnie polega
Polski cud gospodarczy
Tegoroczną maturę po poziomie rozszerzonym kończyło zadanie napisania opracowania jednego z pięciu proponowanych tematów:
1. Załamanie się imperium rzymskiego w V w. mogłoby nastąpić nawet bez interwencji
barbarzyńskich najeźdźców – Christopher Dawson. Scharakteryzuj wpływ czynników
wewnętrznych i zewnętrznych na upadek cesarstwa zachodniorzymskiego i ustosunkuj się
do zacytowanej tezy historyka brytyjskiego.
2. Wyjaśnij wpływ uwarunkowań zewnętrznych i lokalnych na gospodarkę polską w okresie
rozbicia dzielnicowego. W pracy odwołaj się do materiałów źródłowych (str. 26−28).
3. Rozstrzygnij, czy reformacja stanowiła czynnik dezintegrujący społeczeństwo monarchii
polsko-litewskiej za panowania ostatnich Jagiellonów i w Rzeczypospolitej Obojga
Narodów w drugiej połowie XVI i pierwszej połowie XVII w. Odpowiedź uzasadnij.
4. Czy zgadzasz się z opinią opublikowaną w XIX w. na łamach emigracyjnego pisma
„Baczność”, że rewolucja społeczna, ażeby była narodową – potrzebuje powstania.
Powstanie, żeby żyć – potrzebuje rewolucji społecznej? Odpowiedź uzasadnij. W pracy
odwołaj się do materiałów źródłowych (str. 28−29).
5. Anglia miała wybór pomiędzy wojną i hańbą. Wybrała hańbę, ale będzie miała
wojnę – Winston Churchill. Scharakteryzuj i oceń stanowisko Wielkiej Brytanii wobec
polityki III Rzeszy w latach 1933–1940 i ustosunkuj się do wypowiedzi Winstona
Churchilla z 1938 r.
Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 22 maja, ustnych - do 29 maja.
Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie między 1 a 17 czerwca.
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służyć ma tylko przy rekrutacji na studia.
Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 25 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 24-28 sierpnia.
ls