Grupy szkolne będą mogły w przyszłym roku bezpłatnie zwiedzać ekspozycje na Wawelu w Krakowie. Specjalny program dla uczniów klas IV - VI zainicjowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczniów oprowadzać będą po ekspozycjach muzealnych przygotowani do tego przewodnicy, w miesiącach styczeń – kwiecień oraz październik – listopad 2015. "Taka akcja to świetny pomysł na kształtowanie postaw patriotycznych u młodych ludzi, bo na Wawelu cała historia jest zamknięta jak w pigułce" - powiedział we wtorek PAP wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jerzy Petrus.
Tytuły tematycznych zwiedzań z przewodnikiem to: „Złote czasy Jagiellonów”, „Życie codzienne i obyczaje średniowiecza”, „Architektura i sztuka doby odrodzenia” i „Jan III Sobieski i jego czasy”.
Pierwsza tematyczna propozycja będzie poświęcona epoce dynastii Jagiellonów, architekturze renesansu i wnętrzom komnat królewskich. Wizyta pozwoli zrozumieć, jak powstawały kolekcje królewskie oraz jaką rolę w ich tworzeniu odgrywały kontakty zagraniczne. W ramach tego zwiedzania uczniowie zobaczą wystawy „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie” oraz „Sztuka Wschodu”.
Jerzy Petrus: Taka akcja to świetny pomysł na kształtowanie postaw patriotycznych u młodych ludzi, bo na Wawelu cała historia jest zamknięta jak w pigułce.
Wizyta zatytułowana „Życie codzienne i obyczaje średniowiecza” wprowadzi młodzież w tematykę życia codziennego na średniowiecznym zamku, na podstawie, m.in. przedmiotów codziennego użytku prezentowanych na wystawie „Wawel Zaginiony”. Przewodnik opowie o rzeźbie i architekturze średniowiecznej, ale także o wyrobach złotniczych zgromadzonych na wystawie "Skarbiec Koronny".
Grupy biorące udział w zwiedzaniu „Architektura i sztuka doby Odrodzenia” poznają podstawowe informacje o sztuce renesansu – o architekturze, malarstwie i rzeźbie. Uczniom zostanie przybliżona historia i osiągnięcia dynastii Jagiellonów: kontakty międzynarodowe, kolekcje oraz relacje między sztuką polską a włoską tego okresu.
Wizyta „Jan III Sobieski i jego czasy” pomoże uczniom poznać postać i dokonania króla Jana III Sobieskiego oraz jego czasy. W trakcie spotkania zostanie zarysowane tło historyczne, omówione pamiątki królewskie, a także dzieła sztuki upamiętniające jego najważniejsze osiągnięcia.
Niezależnie od zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu zwiedzania dla grup szkolnych, Zamek Królewski na Wawelu organizuje lekcje muzealne dla osób w różnym wieku - od przedszkolaków do seniorów, przy czym tych ostatnich - jak zwrócił uwagę Petrus - jest coraz więcej. (PAP)
bko/ par/