Film "Mleczny brat", powstały w koprodukcji polsko-armeńskiej, w reżyserii Vahrama Mkhitaryana, wygrał w Konkursie Kina Młodego podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Autor zwycięskiego filmu otrzymał w nagrodę 10 tys. zł.
Wyniki Konkursu Kina Młodego ogłoszono w piątek wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
25 filmów, które startowało w Konkursie Młodego Kina, oceniało jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (przewodnicząca jury), Agnieszka Glińska, Chris Fujiwara, Eryk Lubos oraz Arkadiusz Tomiak.
Łazarkiewicz podkreśliła, że członkowie jury oceniali filmy z "poczuciem wielkiej odpowiedzialności". "Ponieważ my sami wiemy i pamiętamy, że to jest w jakimś sensie najważniejsza nagroda, jaką można otrzymać w życiu" - dodała.
"Pojawiło się w tym konkursie bardzo wiele filmów, które zapowiadają coś bardzo ciekawego, nawet jeżeli nie były do końca doskonałe, to pojawiał się w nich jakiś własny ton, świetna i twórcza energia. Chciałam was bardzo młodzi, kochani koledzy namówić do tego, żebyście szli w tym kierunku i nie dali się zawrócić ze swojej własnej drogi" - powiedziała Łazarkiewicz.
Trwający 31 minut film "Mleczny brat" to historia 10-letniego Seto, który żyje w małej wiosce ze swoją rodziną. Chłopiec marzy o rodzeństwie, które wkrótce ma przyjść na świat. Aby moment ten nadszedł jak najszybciej, Seto zawiązuje na gałęziach drzewa białe chusteczki. Niestety nowo narodzone niemowlę umiera. Jego miejsce w rodzinie wypełnia mały baranek, karmiony piersią przez matkę Seto.
Muzykę do tego filmu skomponował znany muzyk jazzowy Mikołaj Trzaska.
Podczas piątkowej gali w Gdyni przyznano też ponad 20 innych pozaregulaminowych nagród.
W ramach Konkursu Młodego Kina Nagrodę Szkoły Wajdy otrzymał obraz "Źle nam z oczu patrzy" w reżyserii Arkadiusza Biedrzyckiego.
Podczas piątkowej gali w Gdyni przyznano też ponad 20 innych pozaregulaminowych nagród.
Nagrodę dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego. To oparta na faktach opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80. ub. wieku dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Główną rolę zagrał Tomasz Kot.
Obraz ten otrzymał też "Złotego Klakiera", nagrodę Radia Gdańsk, za najdłużej oklaskiwany przez publiczność festiwalowy film, a także nagrodę Project London tj. pokaz filmu w minimum 20 kopiach na terenie Wielkiej Brytanii wraz z kampanią promocyjną.
"Złoty Kangur" laur przyznawany przez australijskich dystrybutorów przypadł filmowi "Obywatel" Jerzego Stuhra. Nagrodą jest pokaz zwycięskiego dzieła w największych miastach Australii oraz 10-dniowy urlop w tym kraju dla reżysera.
W konkursie głównym 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni rywalizuje 13 filmów, w tym sześć premier. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną w sobotę podczas gali finałowej imprezy. (PAP)
rop/abe/