W październiku rozpoczną się zdjęcia do filmu fabularnego "Hiszpanka", w którym reżyser Łukasz Barczyk opowie o Powstaniu Wielkopolskim, zrywie niepodległościowym z lat 1918-1919, zakończonym zwycięstwem - poinformowało PAP Studio Filmowe Kadr. Zdjęcia potrwają do stycznia, będą kręcone w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Warszawie; pierwszy klaps padnie w stolicy - wyjaśniła Maria Pułaska ze Studia Filmowego Kadr. Studio, którego szefem jest Barczyk, będzie producentem "Hiszpanki".
"Film opowie o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach - dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i o ludziach, którzy powstanie przygotowali, a potem w nim walczyli i zwyciężyli. Bohaterami +Hiszpanki+ będą postaci rzeczywiste i fikcyjne, pośród nich zarówno zanurzeni w mistycyzmie i spirytyzmie polscy filozofowie, jak i racjonalni poznańscy przedsiębiorcy oraz wojskowi i polityczni stratedzy" - zapowiadają producenci filmu.
Studio Filmowe Kadr z Warszawy wyprodukuje "Hiszpankę" wspólnie z Instytucją Filmową Film-Art z Poznania. Produkcji przyznano dofinansowanie ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W nowym filmie Łukasza Barczyka, który reżyser zrealizuje według własnego scenariusza, wykorzystana będzie konwencja kina sensacji oraz kryminału.
Autorką zdjęć będzie Karina Kleszczewska, charakteryzacją zajmie się Waldemar Pokromski, a kostiumy zaprojektuje Dorota Roqueplo - poinformowała Instytucja Filmowa Film-Art.
Nie ogłoszono jeszcze, jacy aktorzy wystąpią w "Hiszpance". "Informacje dotyczące obsady będą ujawnione na konferencji prasowej filmu, którą planujemy zorganizować pod koniec września" - zapowiedziała Pułaska.
Łukasz Barczyk (ur. 1974 w Olkuszu) ma w dorobku filmy: "Patrzę na ciebie, Marysiu" (1999), "Przemiany" (2003), "Nieruchomy poruszyciel" (2008), "Italiani" (2011).
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r.
Jednolicie umundurowana i dobrze wyszkolona Armia Wielkopolska weszła w skład polskich sił zbrojnych, a sprzęt wojskowy, zdobyty w walce z zaborcą, wzbogacił organizującą się armię. Żołnierze Armii Wielkopolskiej prosto z okopów powstańczych ruszyli na odsiecz oblężonego Lwowa i uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej.(PAP)
jp/ abe/