„Objazdową Galerię Wielkopolskiej Fotografii” można od piątku oglądać w Jarocinie. Na ekspozycji, która potrwa do 6 sierpnia, są zdjęcia przypominające 25 miasta regionu sprzed 40 lat; 22 lipca był wtedy świętem państwowym.
Autorem fotografii jest Franciszek Schmidt, ślusarz z zawodu, który w latach 60. i 70. uczestniczył w pracach Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego i zgłosił się do konkursu „25 lat PRL”. Schmidt w soboty i niedziele wsiadał do pociągu lub autobusu i jechał do wielkopolskich miast, gdzie wykonywał zdjęcia, m.in. Jarocina. Komisja konkursowa odrzuciła jego zdjęcia, które ostatecznie trafiły wtedy do przysłowiowej szuflady.
Na ekspozycji można oglądać m.in. fotografie z pochodu pierwszomajowego w Gnieźnie, atrapę czołgu w Rawiczu, zdjęcie szkoły nr 1 w Jarocinie z napisem „Umacniajmy siłę naszej ojczyzny” na tle krzyża, ludzi przy pracy, scenki z czynów społecznych. „Jest też stary wiatrak w Śremie i waląca się chałupa w Krotoszynie na tle blokowisk w obu miastach” – powiedziała PAP Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak ze Stowarzyszenia „Jarocin XXI”.
„Z przymróżeniem oka obchodzimy w ten sposób tę PRL-owską rocznicę” – wyjaśniła Niestrawska-Kaźmierczak nawiązując do 22 lipca.
Również w piątek twórcy działającego w latach 70. w Jarocinie Amatorskiego Klubu Filmowego JAR pokażą mieszkańcom nakręcone wtedy obrazy z najważniejszych wydarzeń politycznych, kulturalnych i społecznych. Młodzi ludzie filmowali w czasach PRL-u pochody pierwszomajowe, narady władz partyjnych i państwowych, rajdy, żakinady, a także Wielkopolskie Rytmy Młodych, które stały się początkiem późniejszych Festiwali Muzyków Rockowych.
„Kilka kronik z czasów PRL zostanie pokazanych późnym wieczorem. Dwie z nich będą emitowane wraz z oryginalnym komentarzem, który zachował się na taśmie magnetofonowej” – zapowiada Robert Kaźmierczak z miejscowego Muzeum Regionalnego. Goście piątkowego spotkania obejrzą zdjęcia m.in. z Wielkopolskich Rytmów Młodych w 1973 r., żniw z kombajnem vistula w roli głównej, posiłku kombajnistów, ceremonii nadania imion noworodkom, ówczesnych witryn sklepowych.(PAP)
zak/ hes/