Galeria Sztuki Dawnej zostanie otwarta jeszcze w kwietniu w Łodzi. Ekspozycje prezentowane będą w wyremontowanych i zmodernizowanych pomieszczeniach zabytkowej powozowni Pałacu Herbsta - jednego z obiektów Muzeum Sztuki w Łodzi.
Jak poinformowało w czwartek PAP muzeum, zwiedzający będą mogli zobaczyć najciekawsze dzieła z kolekcji sztuki polskiej i europejskiej, w tym obrazy zaliczane do arcydzieł malarstwa polskiego. Pozyskanie nowych przestrzeni wystawienniczych, którymi są pomieszczenia powozowni, umożliwi prezentację dzieł nie udostępnianych publiczności od lat 90. ubiegłego stulecia.
W galerii wystawione zostaną m.in. zaliczane do arcydzieł polskiego malarstwa: "Portret matki" Henryka Rodakowskiego z 1853 roku, prace Jana Matejki (m.in. "Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III" z 1867 roku), Aleksandra Gierymskiego "Brama na starym mieście" z 1883 roku, Leona Wyczółkowskiego "Gra w krokieta" (1895) i "Rybak" (1896), Stanisława Wyspiańskiego "Śpiący Mietek" (1904).
Będą też prace Józefa Brandta, Maksymiliana Gierymskiego i Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Część ekspozycji zajmują obrazy Jacka Malczewskiego. Wśród nich jest obraz "Intermezzo" z 1918 roku. Dzieło zostało przekazane Muzeum Sztuki w 1939 r. przez łódzkiego fabrykanta Karola Rajmunda Eiserta.
Zdaniem pracowników muzeum, ważną część wystawy stanowią prace malarzy europejskich. Znajdą się tam portrety będące dziełami artystów ze szkoły weneckiej XV i XVI wieku oraz obrazy z XVII-XVIII stulecia o tematyce mitologicznej, biblijnej, rodzajowej.
Wszystkie prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki.
Pałac Herbsta został zbudowany w 1875 roku dla łódzkiego przemysłowca Edwarda Herbsta i jego żony Matyldy, córki łódzkiego króla bawełny - Karola Scheiblera. Rezydencja, która znajduje się na terenie zabytkowego zespołu pofabrycznego tzw. Księżego Młyna, to jednopiętrowa, neorenesansowa willa projektu Hilarego Majewskiego, z salą balową i budynkami gospodarczymi. Potomkowie Herbstów mieszkali w niej do 1942 r., kiedy to wyjechali do Wiednia.
Powozownia to budynek wzniesiony z czerwonej cegły. Znajdowały się w nim: powozownia, stajnie o ośmiu boksach, w wieży na piętrze - pomieszczenia mieszkalne, a w piwnicy - kotłownia.
Po 1945 roku pałac pełnił m.in. funkcję ośrodka szkolenia pracowników pomocy społecznej, domu dziennego pobytu, był siedzibą zakładu biologii PAN i Pracowni Konserwacji Zabytków. W 1976 roku rezydencję przejęło Muzeum Sztuki.
Galeria Sztuki Dawnej otwarta zostanie w piątek 20 kwietnia. (PAP)
jaw/ hes/