Unikatowe rękopisy i księgi, znanych i cenionych historyków oraz historyków amatorów zajmujących się historią Śląska zostaną w piątek zaprezentowane w Muzeum w Gliwicach na wystawie poświęconej dawnym dziejopisarzom górnośląskim.
Na wystawie "Dawni dziejopisarze górnośląscy. Wybrane postacie" będzie można obejrzeć kilkadziesiąt rękopisów, wydanych drukiem ksiąg, listów i notatek m.in. z przełomu XIX i XX wieku. Wiele z nich to dzieła nigdzie dotąd nie prezentowane, pochodzące zarówno z muzeów oraz zbiorów prywatnych.
"Niektórzy z autorów tych dzieł byli zawodowymi historykami, ale wśród nich było także wielu domorosłych historyków. Nie umniejsza to jednak wartości ich spuścizny, ponieważ bardzo często wykorzystywali oni do pisania materiały źródłowe, które nie przetrwały do naszych czasów i tylko dzięki ich pracy możemy obecnie się z nimi zapoznać" - powiedział PAP kierownik działu historii Muzeum w Gliwicach, Damian Recław.
Wizyta w gliwickim Muzeum będzie okazją, żeby obejrzeć rękopisy m.in. Colmara Grunhagena, Ezechiela Ziviera, Adolfa Haralda Stenzla, Alfonsa Perlicka, Carla Winklera, Artura Trunkhardta, a także Johannesa Chrząszcza i Benno Nietschego, który w 1886 roku napisał "Historię miasta Gliwice". Monografia Nietschego jest jedynym, jak dotąd, autorskim zarysem dziejów Gliwic.
"W jednej gablocie będzie można obejrzeć zarówno stare jak i nowe wydanie "Historii miasta Gliwice" napisanej przez historyka-amatora Nietschego, który w jednym z gliwickich gimnazjów był nauczycielem matematyki, rachunków i greki. Ale to nie ma znaczenia w porównaniu z wiedzą, która tam (w monografii - PAP) jest zamknięta" - powiedział Recław.
Na wystawie pojawią się także dzieła napisane przez autorów w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej oraz portrety wybranych historyków.
Wystawa będzie otwarta do 15 kwietnia.
Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą ze zbiorów muzeów w Gliwicach, Raciborzu, Tarnowskich Górach, Chorzowie i Rybniku oraz z Archiwum Państwowego w Katowicach (jego oddziałów w Gliwicach i Pszczynie). (PAP)
ktp/ ls/