Aktorka Halina Winiarska, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i historyk sztuki Anda Rottenberg zostali laureatami nagrody prezydenta miasta Gdańska Neptuny 2012, przyznanej w trakcie Festiwalu Solidarity of Arts. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w piątek w Dworze Artusa. Statuetki Neptuna wręczane są od 2006 r. Przyznawane są twórcom, którzy w swojej artystycznej działalności nawiązują do gdańskiej tradycji albo współczesności, a ich dorobek zostawia trwały ślad w historii miasta.
Urodzona w 1933 r. Halina Winiarska w latach 1966-2003 była aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Wcześniej występowała na scenach teatrów w Białymstoku, Rzeszowie, Zielonej Górze i Poznaniu. Była wielokrotnie nagradzana za role aktorskie.
65-letni Konstanty Andrzej Kulka to wybitny polski skrzypek i pedagog. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku. Ma na swoim koncie ponad 1500 recitali i koncertów z towarzyszeniem orkiestry na całym świecie. Wystąpił gościnnie na płycie „Hat, Rabbit” (2009) swojej córki Gaby Kulki.
Anda Rottenberg urodziła się w 1944 r. w Nowosybirsku. Jej ojciec był rosyjskim Żydem, matka pochodziła z rosyjskiej rodziny mieszczańskiej. W latach 1993-2001 Rottenberg była dyrektorem Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki, w okresie 1994-2000 była zastępcą przewodniczącego tej organizacji, a przez kilka lat kierowała polską sekcją stowarzyszenia.
Dotychczas Neptuny z rąk prezydenta Gdańska otrzymali m.in. Jacek Fedorowicz, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Krystyna Janda, Antoni Krauze, Leszek Możdżer, Jerzy Radziwiłłowicz, Volker Schloendorff, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz.
Festiwal Solidarity of Arts rozpoczął się 8 sierpnia koncertem jednego z najlepszych skrzypków naszych czasów, Maxima Vengerova z Rosji.
W trakcie festiwalu odbyło się plenerowe widowisko jazzowe "Przestrzeń Wolności: Stańko+", do udziału w którym polski trębacz Tomasz Stańko zaprosił wielkiego jazzmana i legendę światowego showbiznesu Quincy Jonesa.
Festiwal zakończy 2 września polska premiera kantaty "Genesis". Utwór składa się z siedmiu części na narratora, głosy solowe, chór i orkiestrę; została napisana w latach 1943-44 do tekstu biblijnego przez siedmiu wybitnych kompozytorów, m.in. Strawińskiego i Schoenberga. (PAP)
rop/ abe/