Występy gwiazd sztuki mimu i koncert "Morowe Panny" przygotowywany z okazji 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - to niektóre wydarzenia zaplanowane latem w Warszawie i woj. mazowieckim.
Koncert "Morowe Panny" w ramach corocznego cyklu "Pamiętamy'44" odbędzie się 28 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. To historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy. Zainspirowane historiami z Archiwum Historii Mówionej polskie wokalistki zaśpiewają do swoich autorskich tekstów. Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. Wystąpią: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów.
Koncert "Morowe Panny" w ramach corocznego cyklu "Pamiętamy'44" odbędzie się 28 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. To historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy.
16 sierpnia minie 35 lat od śmierci legendarnego króla rock’n’rolla Elvisa Presleya. Z tej okazji 11 i 12 sierpnia w Warszawie odbędzie się "ELVIS festival”. W programie imprezy organizatorzy przewidzieli m.in. projekcję filmów i koncertów gwiazdora, konkursy na sobowtóra artysty i quiz wiedzy na temat życia i twórczości Presleya, nagradzane będą także najlepsze stylizacje z lat '60.
XII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu odbędzie się w tym roku od 18 do 26 sierpnia. Festiwal otworzy Paulo Nani - artysta, nazwany przez europejskich krytyków "mistrzem gestu". Odwiedzając nasz festiwal, po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje komediowy spektakl będący połączeniem pantomimy, parodii gatunków oraz stylów narracji. Publiczność będzie mogła zobaczyć także najnowsze spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego oraz nową produkcję Warszawskiego Centrum Pantomimy we współpracy z Spitfire Company z Czech.
W dniach 17–31 sierpnia odbędzie się ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Jego temat w tym roku to "Chopin i jego czasy w oryginalnym brzmieniu. Od Bacha do Debussy'ego i Kilara". Oprócz dzieł tytułowych bohaterów publiczność usłyszy utwory Beethovena, Brahmsa, Griega, Liszta, Mozarta, Paderewskiego, Ravela, Schumanna. Wydarzeniem będzie prezentacja rzadko wykonywanej muzyki polskiej Franciszka Lessla, Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego i Romana Maciejewskiego, a także młodych, utalentowanych polskich solistów: Aleksandry Kuls i Michała Szymanowskiego. Po raz pierwszy zabrzmią również koncerty Chopina w wersji kameralnej w wykonaniu Kevina Kennera, Casal Quartet i Grzegorza Frankowskiego.
Pomiędzy 25 sierpnia a 2 września 2012 - kolejna edycja festiwalu Warszawa Singera. Na tegorocznym festiwalu wystąpi m.in. wybitny amerykański wokalista Joshua Nelson, nazywany "księciem muzyki gospel", światowej sławy kantorzy Alberto Mizrahi, Benzion Miller i Yaakov Lemmer z towarzyszeniem Chóru Sifthey Noham z Jerozolimy, legendarny nowojorski klezmer Frank London z zespołem Klezmatics, czy wirtuoz klezmerskiej mandoliny Jeff Warschauer (USA). Festiwal uświetni też koncert wybitnej polskiej wokalistki Kayah, która wystąpi ze specjalnie przygotowanym repertuarem żydowskim.
Wydarzenia poza Warszawą organizuje Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Jednym z nich jest "Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki", który potrwa do 26 sierpnia - festiwal odwiedza sześć miejscowości - m.in. Sanniki i Łąck - w województwie mazowieckim, w których realizowany jest program artystyczny z udziałem mieszkańców.(PAP)
agz/ ls/