Prace z przedwojennego i powojennego okresu twórczości Tadeusza Kulisiewicza w Szlembarku można oglądać w Centrum Rysunku i Grafiki w Kaliszu. Ekspozycja będzie czynna do września.
Pokazano na niej m.in. wykonane w 1931 r. drzeworyty z pierwszej teki artysty „Szlembark”: „Stary Hryc”, „Świątkarz”, „Chora krowa” – poinformowała w czwartek PAP kierownik placówki Hanna Jaworowicz.
Są też jego rysunki ołówkiem z lat 1938-1939 i kilka pełnych czułości portretów dzieci z lat 60. ubiegłego wieku. Z końca tej dekady pochodzą także widoki Szlembarku i czarno-białe pejzaże górskie.
W Szlembarku Kulisiewicz stworzył tuż przed wojną kolejne cykle drzeworytów: „Bacówka”, „Metody”, „Wieś w Gorcach” i „Rysunki szlembarskie”. Tutaj powstały jego pierwsze grafiki.
Kulisiewicz urodził się w Kaliszu w 1899 r. Tutaj zdał maturę i wykonał pierwsze ilustracje do miejscowych czasopism szkolnych. Kaliskiemu Muzeum Okręgowemu podarował w testamencie całe wyposażenie swojej warszawskiej pracowni oraz najbogatszą kolekcję prac, m.in. szkicowniki z podróży i korespondencję.
Z podhalańskim Szlembarkiem Kulisiewicz był związany ponad 40 lat. Zmarł w 1988 r. Jest patronem kaliskiego Centrum Rysunku i Grafiki, które utworzono w 1994 r., w starych pojezuickich murach.(PAP)
zak/ ls/