Kilkuset artystów ludowych z całego kraju zaprezentuje się na 46. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który rozpocznie się w czwartek w Kazimierzu Dolnym na Lubelszczyźnie. Święto kultury ludowej potrwa tam do niedzieli.
Festiwal – jak przypomniał jego kierownik artystyczny Andrzej Sar – ma na celu pielęgnowanie autentycznej kultury ludowej i prezentowanie jej w - najbardziej jak to możliwe - pierwotnym kształcie i brzmieniu, jak najmniej przetworzonym, bez stylizacji. „Festiwal cieszy się niesłabnącą popularnością. Kultura ludowa staje się coraz bardziej interesującą dziedziną dla ludzi młodych” - powiedział Sar.
Festiwal rozpocznie w czwartek seminarium „Polski folklor muzyczny w życiu współczesnym – diagnoza i perspektywy”. Wezmą w nim udział naukowcy, etnografowie, kulturoznawcy oraz instruktorzy i animatorzy kultury.
Festiwal – jak przypomniał jego kierownik artystyczny Andrzej Sar – ma na celu pielęgnowanie autentycznej kultury ludowej i prezentowanie jej w - najbardziej jak to możliwe - pierwotnym kształcie i brzmieniu, jak najmniej przetworzonym.
Na festiwalu w części konkursowej wystąpi łącznie 113 wykonawców i zespołów - śpiewaków solistów, zespołów śpiewaczych, kapel, instrumentalistów - z 13 województw Polski. Artyści ci zostali wybrani do konkursu podczas wcześniejszych eliminacji wojewódzkich.
Szczególne miejsce na festiwalu zajmuje konkurs zatytułowany Duży-Mały, w którym prezentują się doświadczeni artyści razem ze swoimi uczniami. W ubiegłym roku konkurs festiwalowy poszerzono o nową kategorię – Rekonstrukcja. Prezentowane są w niej różne utwory ludowe, których artyści nie poznają z bezpośredniego przekazu od starszych ze swojego otoczenia, ale odtwarzają je na podstawie różnych zapisów nutowych czy nagrań.
„W tej kategorii występują zarówno kapele, zespoły śpiewacze, soliści, jak i instrumentaliści. Dominują tu ludzie młodzi, od 17-latków po osoby trzydziestoparoletnie. To pasjonaci, nieraz jeżdżą w różne rejony Polski, sami wyszukują wzorów i uczą się” - zaznaczył Sar.
Tegorocznym zmaganiom konkursowym towarzyszyć będą zajęcia warsztatowe organizowane w klubie festiwalowym nazwanym „Tyndyryndy”. Będą to m.in. interdyscyplinarne zabawy dla dzieci przy muzyce ludowej, warsztaty śpiewacze, na których można będzie m.in. poznać tajniki śpiewu białego (zwanego też śpiewokrzykiem), a także warsztaty przyśpiewek z kapelą i warsztaty tańca.
Zaplanowano też różne koncerty na ulicach Kazimierza, w tamtejszym kościele, na terenie przystani nad Wisłą. Będzie również zabawa ludowa i widowiska obrzędowe. Ponadto zorganizowane zostanie Targowisko Instrumentów, w którym wezmą udział wystawcy z całej Polski. Można tam będzie kupić lub sprzedać instrument ludowy albo też go nastroić czy naprawić.
Tradycyjnie festiwalowi kapel i śpiewaków ludowych towarzyszyć będą w Kazimierzu Targi Sztuki Ludowej, na których swoje rękodzieło wystawiają m.in. rzeźbiarze, garncarze, malarze, koronczarki.
Festiwal zakończy się w niedzielę. Najlepsi wykonawcy wyłonieni w konkursie otrzymają nagrody pieniężne.
Festiwal w Kazimierzu jest organizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
ren/ hes/