32 fotografie Wojciecha Walkiewicza zainspirowane opowiadaniem ”Wiosna” Brunona Schulza można oglądać od jutra w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Brunona Schulza.
"Wiosna" to cykl zdjęć współczesnego miasta prezentowanych przez fotografa i filmowca Wojciecha Walkiewicza. Jak sam mówi o swoim dziele, to dokumentalny zapis jego pobytu w maju zeszłego roku w Drohobyczu. Wystawę można oglądać w stołecznym Muzeum Literatury do 30 sierpnia.
"Wiosna" to cykl zdjęć współczesnego miasta prezentowanych przez fotografa i filmowca Wojciecha Walkiewicza. Jak sam mówi o swoim dziele, to dokumentalny zapis jego pobytu w maju zeszłego roku w Drohobyczu.
Fotografie do cyklu "Wiosna" robione są za pomocą kilku technik. Walkiewicz w swojej pracy używał: camery obscura z kliszą 4,5 cala, analogowych aparatów fotograficznych z lat 50. i 60., a także prostego aparatu cyfrowego firmy Lumix. Przy tworzeniu zdjęć wykorzystywał multiekspozycję, czyli wielokrotne naświetlanie jednej klatki negatywu w celu uzyskania efektów specjalnych, m.in. przenikania się obiektów na zdjęciu.
W Drohobyczu Wojciech Walkiewicz znalazł się jako operator filmu "Alfred Shreyer z Drohobycza" poświęconego polskiemu skrzypkowi i działaczowi społecznego żydowskiego pochodzenia, ostatniemu żyjącemu uczniowi Brunona Schulza. Miasto zafascynowało fotografa i postanowił do niego jeszcze wrócić. Pretekstem stała się wystawa zdjęć jego autorstwa, "Wielki wybuch wiosennej wilgoci" prezentowana w tym mieście w maju 2011 r. Po przyjeździe spędził półtora tygodnia na robieniu zdjęć, po czym stwierdził, że nadają się do pokazania na wystawie zatytułowanej - jak opowiadanie Schulza - "Wiosna". Premiera ekspozycji odbyła się w Drohobyczu w listopadzie 2011 r. w ramach obchodów 69. rocznicy śmierci Schulza.
Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu niedaleko Lwowa w kupieckiej rodzinie zasymilowanych Żydów. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Pracował jako nauczyciel rysunku w Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu. Na dorobek literacki Schulza składają się dwa cykle opowiadań - "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą" - oraz kilka opowieści i szkice krytyczne zamieszczane w czasopismach. Część utworów Schulza zaginęła podczas II wojny światowej. Taki los spotkał m.in. szkice powieści "Mesjasz". Ocalały za to grafiki pisarza: sztychy, litografie i rysunki przygotowane m.in. do powieści "Ferdydurke" Gombrowicza. Bruno Schulz został zastrzelony przez gestapowca na ulicy w Drohobyczu 19 listopada 1942 r.
Podczas środowego wernisażu wystawy Teatr Alter z Drohobycza zaprezentował przedstawienie złożone z fragmentów utworów Brunona Shulza.
Wystawa "Wiosna - fotografie z Drohobycza" jest dla Muzeum Literatury wstępem do większej ekspozycji, "Bruno Schulz - rzeczywistość przesunięta". "Przygotowujemy się do dużej wystawy, którą otworzymy 20 września. Aby wprowadzić klimat schulzowski, postanowiliśmy poprzedzić ją mniejszymi ekspozycjami związanymi z pisarzem" - powiedziała PAP Katarzyna Jakimek z Muzeum Literatury. Oprócz "Wiosny" będzie też inna wystawa fotografii inspirowanych Schulzem - "Ulica Krokodyli".
Wojciech Walkiewicz ukończył Wydział Operatorski na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w 1994 r. Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, teledysków, programów telewizyjnych, filmów reklamowych i promocyjnych. Mieszka i pracuje w Warszawie.(PAP)
pk/ hes/