Recitale fortepianowe Pawła Wakarecego i Stanisława Drzewieckiego w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz towarzysząca im wystawa fotografii Adama Kaczkowskiego zainaugurują w niedzielę sezon letni w Żelazowej Woli, który potrwa do 30 września.
W kolejne niedziele - maja, czerwca, lipca, sierpnia oraz września - w Żelazowej Woli występować będą m.in. pianiści: Lidia Grychtołówna, Piotr Paleczny, Joanna Różewska, Joanna Marcinkowska, Chaoyin Cai z Chin, Alberto Nose z Włoch oraz, od lat związana z Polską, japońska pianistka Rinko Kobayashi - poinformowała PAP Joanna Polokova, kierownik Zespołu ds. Promocji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.
Instytut, wspólnie z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, odpowiada za organizację wydarzeń w ramach dorocznych sezonów w Żelazowej Woli.
Koncerty chopinowskie w Żelazowej Woli odbywają się od 1954 r., z inicjatywy prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianisty i pedagoga. Sezon koncertowy trwa od maja do końca września.
Podczas uroczystego otwarcia sezonu letniego 2012 wystąpią: Paweł Wakarecy (recital o godz. 12.00) i Stanisław Drzewiecki (recital o godz. 15.00).
Wakarecy (ur. 1987 w Toruniu) to laureat polskich konkursów pianistycznych, m.in. w Koninie, finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt i zdobywca wyróżnienia na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (w 2010 r.) Występował, grając recitale oraz jako solista z towarzyszeniem orkiestr w wielu miastach Polski i za granicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji i Szwecji.
Drzewiecki (ur. 1987 w Moskwie) lekcje fortepianu pobierał od czwartego roku życia. W 1992 r. zadebiutował w Wielkiej Sali im. Piotra Czajkowskiego w konserwatorium w Moskwie. W 1998 r. grał utwory Chopina na koncercie "Poland for Europe" w Victoria & Albert Museum w Londynie. Koncertował również w Queen Elisabeth Hall w Vancouver. W 2003 r. zagrał w prestiżowej nowojorskiej Carnegie Hall.
Jak przypomina Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Drzewiecki ma w dorobku dziesięć płyt, wydanych przez firmy fonograficzne DUX, Polskie Radio, GHP Japan i Sony Classical. Swoją pierwszą płytę, "Piano Concertos – Bach, Mozart, Beethoven" z orkiestrą Mała Filharmonia pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego, nagrał w wieku dziesięciu lat.
Koncerty chopinowskie w Żelazowej Woli odbywają się od 1954 r., z inicjatywy prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianisty i pedagoga. Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W recitalach niedzielnych występowali na przestrzeni lat najwybitniejsi polscy i zagraniczni pianiści, przede wszystkim laureaci Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Do 2005 r. organizatorem koncertów było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, od roku 2006 jest nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Jak poinformowali organizatorzy, w tym roku w czerwcu, lipcu i sierpniu. recitale odbywać się będą również w soboty. Wystąpią m.in.: Przemysław Winnicki z Akademii Muzycznej w Krakowie, Jan Przepałkowski z Akademii Muzycznej w Łodzi i Hanna Tarchała z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Recitale sobotnie "Prezentacje" organizowane będą od 23 czerwca do 25 sierpnia.
W ramach otwarcia nowego sezonu w Żelazowej Woli koncertom Wakarecego i Drzewieckiego towarzyszyć będzie wernisaż wystawy "Przeciwstawienia. Żelazowa Wola w fotografiach Adama Kaczkowskiego".
Nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ukazał się album "Żelazowa Wola" ze zdjęciami Kaczkowskiego, wykonanymi w latach 1956-1975. "Fotografik Adam Kaczkowski pierwszy raz pojechał na zdjęcia do Żelazowej Woli w 1957 roku, realizując zamówienie Ministerstwa Kultury i Sztuki" - czytamy we wstępie do albumu.
Szczegółowy program imprez w ramach sezonu letniego w Żelazowej Woli dostępny jest na stronach pl.chopin.nifc.pl oraz wiosnazchopinem.pl (PAP)
jp/ hes/