Kurs e-learningowy o sztuce filmowej, scenariusze lekcji filmowych czy materiały dotyczące klasyki kina - znaleźć można na nowym portalu poświęconym edukacji filmowej www.edukacjafilmowa.eu. Portal adresowany jest do uczniów, nauczycieli, edukatorów filmowych i wszystkich miłośników kina. Powstał w ramach projektu "Kurs na Kino" realizowanego ze środków unijnych przez Agencję Pro Cinema w Łodzi. Ma on poszerzać dotychczasową działalność edukacyjną prowadzoną od lat przez łódzkie kino Charlie.
"Utworzyliśmy portal internetowy, ponieważ szukaliśmy odpowiedniego języka do komunikacji z uczniem. Daje on nam możliwość częstszego kontaktowania się z uczniami, którzy część wiedzy mogą sami pobierać z portalu, a nie za naszym pośrednictwem" - powiedziała we wtorek PAP koordynator projektu "Kurs na Kino" Jolanta Kolano.
"Utworzyliśmy portal internetowy, ponieważ szukaliśmy odpowiedniego języka do komunikacji z uczniem. Daje on nam możliwość częstszego kontaktowania się z uczniami, którzy część wiedzy mogą sami pobierać z portalu, a nie za naszym pośrednictwem" - powiedziała we wtorek PAP koordynator projektu "Kurs na Kino" Jolanta Kolano.
Podstawową częścią portalu adresowaną do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych jest kurs e-learningowy. Został on podzielony na pięć głównych działów: wprowadzenie do sztuki filmowej, historia filmu powszechnego, historia filmu polskiego, produkcja filmu oraz życie filmowe w Polsce.
Przy udziale filmowców, filmoznawców i edukatorów powstały materiały dostosowane do młodego widza i pisane współczesnym językiem. Każda lekcja filmowa prezentowana na portalu składa się z dwóch części: materiałów dotyczących danego tematu oraz testu sprawdzającego wiedzę.
Portal adresowany jest także do nauczycieli i edukatorów filmowych. Oprócz kursu znaleźć tam można również m.in. oryginalne scenariusze lekcji filmowych, które stanowią gotowy pomysł na organizację zajęć w szkole.
"Przygotowaliśmy gotowe scenariusze lekcji filmowych, analizy filmowe, wszystko co nauczyciel może sobie ściągnąć i zrobić taką lekcję w szkole. To materiały nie tylko dla nauczycieli, ale też dla coraz większej rzeszy edukatorów filmowych, którzy organizują takie zajęcia np. w domach kultury czy innych instytucjach" - dodała Kolano.
Na portalu znajduje się także zbiór materiałów tekstowych, fotograficznych i video dotyczących klasyki kina, m.in. takich filmów jak: "Brzdąc" Charliego Chaplina, "Obywatel Kane" Orsona Wellesa czy "Casablanca" Richarda Curtiza.
Ciekawostką jest "Czytelnia", czyli miejsce, w którym można nie tylko znaleźć recenzje filmowe i opracowania przygotowane przez filmoznawców, ale także samemu opublikować własne materiały o filmie.
"Chcemy, żeby była to część otwarta dla uczniów i wszystkich którzy mają coś ciekawego do powiedzenia o filmie i szukają możliwości publikacji. To jest ważne dla osób, które chcą w przyszłości np. studiować kulturoznawstwo czy filmoznawstwo. Takie publikacje są bardzo cenne i liczą się w późniejszej pracy zawodowej" - wyjaśniła koordynatorka projektu.
Wszystkie materiały i teksty zamieszczone na portalu przygotowane zostały we współpracy z łódzką szkołą filmową, Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej i Filmoteką Narodową.
Baza ma być aktualizowana; będą pojawiać się nowe scenariusze lekcji i analizy filmowe. "Kurs w takiej formie będzie trwał do końca tego semestru. Później będziemy go modyfikować, a być może z nowym rokiem szkolnym wprowadzimy nowe lekcje" - zaznaczyła Kolano.
Projekt "Kurs na Kino" współfinansowany jest przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu to ponad 830 tys. zł; pół mln zł pochodzi ze środków unijnych.
Projekt ma być realizowany co najmniej przez trzy lata, ale jego twórcy już zapowiadają jego późniejszą kontynuację. (PAP)
szu/ abe/