Paradą folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych z różnych zakątków świata przez centrum Białegostoku rozpoczął się we wtorek 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza potrwa do 29 lipca.
To największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.
Zespoły z różnych zakątków świata, m.in. z Polski, Białorusi, Ekwadoru, Izraela, Gruzji i Turcji w tradycyjnych strojach przeszły sprzed białostockiej katedry na Rynek Miejski, gdzie rozstawiono scenę. Koncertów słuchało kilkaset osób zebranych pod sceną i w kawiarniach otaczających rynek.
Jak mówił podczas inauguracji zastępca wojewody podlaskiego Wojciech Dzierzgowski, festiwal to okazja to "poznania i cieszenia się pięknem artystycznym różnych kultur". Uważa też, że takie imprezy "budują więzi" między ludźmi.
Jak mówił podczas inauguracji zastępca wojewody podlaskiego Wojciech Dzierzgowski, festiwal to okazja to "poznania i cieszenia się pięknem artystycznym różnych kultur". Uważa też, że takie imprezy "budują więzi" między ludźmi.
We wtorek na Rynku Miejskim wystąpiło pięć zespołów: z Polski, Białorusi, Ukrainy, Serbii i Turcji. Był to m.in. występ Państwowego Akademickiego Chóru im. G.G. Veryovki z Ukrainy. Jak powiedział PAP dyrektor chóru Zenoviy Korinets, to ich pierwszy koncert w Białymstoku. Chór liczy 150 osób, na festiwalu wystąpiło blisko 50. Na scenie zaprezentowali muzykę i tańce ze wszystkich regionów Ukrainy. Korinets mówił, że w repertuarze znalazły się pieśni z Krymu, ze wschodu i południa kraju, a także te z wpływami muzułmańskimi czytatarskimi. Wśród tańców, do każdego z nich zespół zmieniał stroje, były m.in. tańce łemkowskie, bałkańskie i kozackie.
Podczas tegorocznej imprezy wystąpi 27 zespołów tanecznych i muzycznych z 13 krajów. Oprócz Białegostoku, koncerty odbywać się będą w 22 miejscowościach w regionie m.in. w Kruszynianach, Suwałkach, Łomży, Tykocinie, Zambrowie, Łapach czy Supraślu.
Zaprezentuje się m.in. chór chłopięcy Mdzlevari z Gruzji, rockowo-folkowy zespół Zam's z Francji a także Kapela Bandurzystek Riwnenczanka z Ukrainy. Podczas jednego koncertu "Miłość w polskiej piosence i anegdocie" w Białymstoku wystąpią gwiazdy polskiej estrady jak Ewa Bem czy Alicja Majewska.
W tym roku zrezygnowano z koncertu galowego, na którym występują najlepsze zespoły festiwalowe. Jak tłumaczył to dyrektor festiwalu Andrzej Dyrdał, związane jest to z problemami technicznymi, a także dużą liczbą zespołów w tegorocznej edycji.
Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. "Podlaska Oktawa Kultur" została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz miasta Białystok. (PAP)
swi/ ls/