270 różnych wydarzeń artystycznych, m.in. z udziałem artystów polskich i ukraińskich, składa się na program Nocy Kultury z soboty na niedzielę w Lublinie. Noc Kultury jest częścią projektu Europejski Stadion Kultury, towarzyszącego mistrzostwom Euro 2012.
Tegoroczna, szósta już edycja Nocy Kultury odbywa się pod hasłem „Lublin-Brama Wschodu”, a jej tematem wiodącym jest współpraca oraz dialog polsko-ukraiński.
„Tegoroczna edycja nawiązuje zarówno do zbliżających się rozgrywek mistrzostw Euro 2012, jak i do współpracy kulturalnej Polski i Ukrainy” - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Noc Kultury z soboty na niedzielę w Lublinie jest okazją do prezentacji różnych środowisk kultury działających w mieście. Tegoroczny program obejmuje około 270 różnego rodzaju wydarzeń artystycznych – spektakli, wystaw, koncertów, happeningów, pokazów, prezentacji multimedialnych, różnych form zwiedzania i poznawania historii miasta.
Tegoroczna, szósta już edycja Nocy Kultury odbywa się pod hasłem „Lublin-Brama Wschodu”, a jej tematem wiodącym jest współpraca oraz dialog polsko-ukraiński.
Wśród nich jest 50 imprez i pokazów, w których wystąpią obok siebie artyści z Lublina i z Ukrainy m.in. grupy teatralne, muzycy, chóry, zespoły folkowe, grające muzykę poważną, jazz, reggae a także performerzy, malarze, pisarze, poeci.
W Teatrze Muzycznym w Lublinie orkiestra tego teatru oraz artyści baletu Opery Lwowskiej przedstawią „Carmen suita” - suitę baletową do muzyki Rodiona Szczedrina wg opery Georges'a Bizeta. W wirydarzu klasztoru dominikanów obok Teatru Gardzienice, który pokaże „Ifigenię w T...”, zaprezentuje się Lwowski Teatr Akademicki im. Łesia Kurbasa z przedstawieniem „Pieśń Leśna”. Na Placu Litewskim w centrum miasta Lwowski Teatr Woskresinnia pokaże „Glorię” i „Wiśniowy sad”, z którymi korespondować będzie widowisko „Sztukmistrze” w wykonaniu lubelskich kuglarzy, akrobatów i artystów cyrkowych.
Podczas Nocy Kultury można też zobaczyć ukraińskie filmy oraz wystawy m.in. ikon i fotografii. W Teatrze im. Juliusza Osterwy czytane będą najnowsze dramaty ukraińskie.
Większość tegorocznych imprez i pokazów zaplanowano w specjalnie do tego przystosowanej przestrzeni w centrum Lublina. Główna ulica miasta - Krakowskie Przedmieście wraz z ulicą Grodzką prowadzącą przez lubelskie Stare Miasto do Zamku Lubelskiego tworzą czterokilometrową Aleję Kultur. Przy Alei Kultur oraz w bliskiej przestrzeni wokół niej zbudowano kilka scen plenerowych, na których koncertują zespoły muzyczne, prezentują się zespoły teatralne, artyści uliczni.
Program Nocy Kultury w Lublinie - organizowanej od 2007 r. - jest tworzony z propozycji zgłaszanych przez działające w mieście instytucje kultury, organizacje pozarządowe, niezależnych artystów. Podczas Nocy wstęp na zaproponowane wydarzenia jest bezpłatny.
Tegoroczna Noc Kultury włączona została do projektu imprez artystycznych towarzyszących mistrzostwom w piłce nożnej Euro2012 pod nazwą Europejski Stadion Kultury. Obejmuje on dwa miasta położone niedaleko granicy z Ukrainą - Lublin i Rzeszów.
W Rzeszowie artystyczne prezentacje w ramach Europejskiego Stadionu Kultury zaplanowano od 29 czerwca do 1 lipca. Ma to być m.in. koncert przypominający hity muzyczne towarzyszące piłkarskim mistrzostwom Europy z lat poprzednich, w którym wystąpią Stanisław Soyka, Kasia Kowalska, Ania Rusowicz, Czesław Śpiewa, Halina Młynkowa, Ania Dąbrowska, Tatiana Okupnik.
Pokazany będzie też spektakl "Projekt Witkacy", będący koprodukcją Studia Teatralnego KOŁO z Warszawy i Teatru Arabeski z Charkowa oraz komedia muzyczna Michała Walczaka i Marcina Kołaczkowskiego "Ławka rezerwowych", ukazująca - z przymrużeniem oka - piłkarską reprezentację poza boiskiem.
Współorganizatorem tych wydarzeń jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
ren/ ala/