Goszczący w Trójmieście Guenter Grass obejrzał w piątek wieczorem w Gdyni oparty na jego utworze spektakl "Idąc rakiem", w wykonaniu Teatru Miejskiego . W sobotę noblista otworzy w Gdańsku wystawę swoich akwareli.
Grass przyleciał do Gdańska w pątek późnym popołudniem i po krótkim pobycie w hotelu, wraz z żoną, córką i wnukiem, udał się do Gdyni, by wziąć udział w zaplanowanej specjalnie z myślą o jego wizycie tzw. premierze galowej "Idąc rakiem".
Po spektaklu, który odbył się na podkładzie żaglowca "Dar Pomorza", publiczność zgotowała nobliście kikuminutowe owacje. Grass podziękował autorom przedstawienia.
Przeniesienia na scenę książki „Idąc rakiem” podjął się Teatr Miejski w Gdyni. Premiera spektaklu odbyła się w maju i była to pierwsza na świecie adaptacja sceniczna tego utworu niemieckiego noblisty. Przedstawienie grane jest na żaglowcu "Dar Pomorza" cumującym na stałe przy gdyńskim nabrzeżu.
"Kiedy usłyszałem o pomyśle wystawienia w teatrze +Idąc rakiem+, miałem wielkie wątpliwości, ale gdy dowiedziałem się, że adaptacji podjął się Paweł Huelle, moje wątpliwości były już dużo mniejsze. Dziś wieczorem ta nowela wróciła w nowej postaci" - powiedział publiczności po obejrzeniu spektaklu Grass.
Przeniesienia na scenę książki „Idąc rakiem” podjął się Teatr Miejski w Gdyni. Premiera spektaklu odbyła się w maju i była to pierwsza na świecie adaptacja sceniczna tego utworu niemieckiego noblisty. Przedstawienie grane jest na żaglowcu "Dar Pomorza" cumującym na stałe przy gdyńskim nabrzeżu.
Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Babicki. Adaptacji "Idąc rakiem" na deski teatralne dokonał gdański pisarz Paweł Huelle. Wplótł on do swojej adaptacji fragmenty dwóch innych utworów niemieckiego noblisty: "Psie lata" oraz "Moje stulecie".
Napisany w 2002 r. utwór "Idąc rakiem" (Im Krebsgang) opowiada o katastrofie "Wilhelma Gustloffa", niemieckiego statku pasażerskiego sprzed II wojny światowej, włączonego w czasie wojny w skład Kriegsmarine, zatopionego 30 stycznia 1945 r. na północ od Łeby. Ewakuowano nim z Gdyni niemiecką ludność przed nacierającymi wojskami radzieckimi. Zginęło ok. 10 tys. osób, uratowało się ponad 800.
Udział w spektaklu "Idąc rakiem" rozpoczął wizytę Guentera Grassa w Trójmieście. W sobotę pisarz, urodzony w Gdańsku przed prawie 85 laty, weźmie udział w otwarciu wystawy swoich prac pt. "Akwarele". Na ekspozycję złożą się prace, które były ilustracjami do dwóch książek: opowiadań "Moje stulecie" i zbioru poezji "Rzeczy znalezione". Wystawa będzie miała miejsce w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.
Jeszcze przed otwarciem wystawy noblista zaplanował spotkanie z doktorantami germanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Odbędzie się ono na terenie uczelni, w ramach Międzynarodowych Warsztatów Letnich Guenter Grass - twórczość i recepcja. Z kolei poniedziałek pisarz chce poświęcić na spotkania prywatne.
Guenter Grass urodził się 16 października 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsk, w dzielnicy Wrzeszcz. Jego ojciec był kupcem niemieckim, matka - Kaszubką. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata", z których to pierwsze dzieło jest najbardziej znane. "Blaszany bębenek" doczekał się ekranizacji w 1979 r. w reżyserii Volkera Schloendorffa. W 1999 r. Grass otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. (PAP)
aks/ mp/