Koncerty, wystawy, wycieczki, degustacje potraw, spotkania ukazujące kulturę mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych żyjących w Lublinie złożą się na program festiwalu „Wielokulturowy Lublin”, który rozpocznie się w piątek w tym mieście.
„Poprzez różne zmysły – wzrok, słuch, smak - chcemy dotrzeć do mieszkańców Lublina i zaprezentować różne kultury i mniejszości, które funkcjonują w naszym mieście” - powiedziała Anna Krawczyk z Centrum Kultury w Lublinie, które jest koordynatorem festiwalu.
Przy organizacji festiwalu współpracowało 14 różnych instytucji, stowarzyszeń, kościołów i wspólnot wyznaniowych. Podczas pięciu festiwalowych dni w różnych miejscach miasta odbędzie się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez.
Festiwal rozpocznie otwarcie wystawy fotografii „Kolory prawosławia”, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia - m.in. różnych cerkwi w Polsce, obrzędów religijnych – autorstwa 57 fotografów. Zdjęcia pochodzą z internetowego serwisu „OrtPhoto”, który tworzą fotografowie profesjonalni jak i amatorzy.
Podczas festiwalu Dni Otwarte zorganizuje lubelskie Centrum Islamu, gdzie można będzie m.in. wysłuchać wykładu o tej religii, nauczyć się malowania ciała henną, skorzystać z darmowych porad lekarzy-muzułmanów - kardiologa, ortopedy, okulisty.
Specjalny program przygotowały także Siostry Białe Misjonarki Afryki, które w domu zakonnym w Lublinie zorganizują warsztaty tańców i pieśni afrykańskich, lekcje języka swahili, przedstawią prezentacje multimedialne poświęcone Afryce.
W programie festiwalu zaplanowano liczne koncerty i występy zespołów tanecznych i wokalnych. Zaprezentują się m.in. zespół taneczny „Gwiazdy Czeczenii”, Młodzieżowy Chór Prawosławny z Białegostoku, ukraiński zespół „Do Schid Sonca” oraz zespół "Fuente" grający muzykę andaluzyjską, romską, flamenco. Specjalny koncert muzyki poważnej zaplanowano w kościele ewangelicko - augsburskim. Na tamtejszych ponad 100-letnich organach zagra Marek Toporowski, a towarzyszyć mu będzie ukraińska sopranistka Anastasija Arbuzowa.
Pamiątki po dawnym, wielokulturowym Lublinie można będzie poznawać podczas wycieczek po mieście szlakami: żydowskim, ewangelickim i prawosławnym. Zaplanowano też liczne warsztaty m.in. haftu ukraińskiego, wycinanki białoruskiej, gry na bębnach, tańca żydowskiego oraz medytacji zen.
W niedzielę na Placu Litewskim w centrum Lublina odbędzie się festyn, podczas którego można będzie skosztować potraw różnych kuchni narodowych – m.in. arabskiej, romskiej, czeczeńskiej - i posłuchać koncertów zespołów grających muzykę afrykańską, ukraińską, białoruską, żydowską.
W programie festiwalu są także różne wykłady m.in. o wielokulturowości w szkole, o literaturze białoruskiej, o szkołach buddyjskich, o ikonach, o motywach muzułmańskich w grach komputerowych. Można będzie też zobaczyć multimedialne widowisko opowiadające historię tybetańskiego pustelnika Milarepy a także spektakl „Przygody Kublickiego a Zabłockiego”, który pokaże Mohylewski Teatr Lalkowy z Białorusi.
Festiwal potrwa do wtorku 29 maja. (PAP)
ren/ ls/