Trzydniowy, plenerowy festiwal muzyki, teatru i filmu „Rynek Sztuki” rozpocznie się w środę wieczorem w Płocku. Przewodnim motywem imprezy będzie jazz, przedstawiania uliczne i kino z muzyką na żywo. Wydarzeniami festiwalu będą m.in.: widowisko plenerowe nawiązujące do twórczości pisarza science-fiction, futurologa Stanisława Lema (1921-2006) oraz koncert muzyki na żywo do niemych filmów animowanych Władysława Starewicza (1882-1965) - prekursora animacji poklatkowej i filmu lalkowego.
Organizatorem festiwalu, który odbywać się będzie na płockim Starym Rynku, jest Urząd Miasta i Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.
„Rynek Sztuki” zainauguruje w środę koncert Noviki połączony z widowiskiem multimedialnym - maping 3D w płockim ratuszu. Wystąpią też Igor Falecki i zespół Bubble Chamber. W czwartek odbędą się koncerty zespołów: Braty z Rakemna, Babu Król, Gralak and YeShe oraz „Dywidenda” Teatru Fuzja z Poznania.
W piątek poznański Teatr Biuro Podróży zaprezentuje widowisko „Planeta Lem”, jedno z wydarzeń zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji 2011 r. Spektakl - jak przypominają organizatorzy festiwalu – jest teatralną impresją nawiązującą do twórczości pisarza i jego „refleksji na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku”. Bohaterami przedstawienia są postaci znane z powieści i opowiadań Lema, m.in. Ijon Tichy, profesor Tarantowa i społeczność Lepniaków.
Z kolei duet SzaZa, czyli Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, zagra na żywo muzykę do pierwszych animacji Władysława Starewicza z początku XX wieku. Projekt Starewicz/SzaZa powstał w ramach współpracy SzaZa ze Studiem Filmowym Semafor z Łodzi. Był m.in. prezentowany na festiwalach w Japonii, Chinach, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii.
Starewicz jest pionierem filmów poklatkowych i twórcą pierwszego w historii animowanego filmu lalkowego "Piękna Lukanida", który powstał w 1910 r.
Także w piątek płocki niezależny Teatr Per Se podczas ulicznego happeningu „Protest” ogłosi sprzeciw wobec „zatraceniu się w pustce i martwocie intelektualnej współczesnego człowieka”. W manifeście-oskarżeniu, które zostało rozplakatowane na ulicach Płocka, autorzy piszą m.in.: „Człowieku estetyczny, który chcesz zrobić sobie dobrze, który nie masz autorytetów i nie potrzebujesz ich, bo sam jesteś sobie kulturą, wiedzą i bogiem, który robisz wszystkich w konia, włącznie z samym sobą – oskarżam cię!”.
Będzie to szósta edycja festiwalu "Rynek Sztuki". Impreza odbyła się po raz pierwszy w 2007 r., łącząc wcześniejsze, niezależne od siebie projekty, w tym m.in. Nadwiślański Festiwal Teatrów Ulicznych oraz Jazz na Starówce.(PAP)
mb/ hes/