W Muzeum Mazowieckim w Płocku otwarto dwie nowe stałe ekspozycje: "Wnętrza Art Deco", gdzie można zobaczyć stylowe meble i rzemiosło artystyczne oraz "Młoda Polska: sala galicyjska" z obiektami inspirowanymi kulturą ludową Podhala i Huculszczyzny. Jak poinformował w czwartek PAP dyrektor Muzeum Leonard Sobieraj, placówka ta, znana dotychczas z największych w Polsce zbiorów secesji, chce równolegle rozwijać kolekcję art deco.
„Chcemy by Muzeum Mazowieckie w Płocku było nazywane jednym tchem muzeum secesji i art deco” – powiedział Sobieraj. Dodał, iż placówka zgromadziła w ciągu ostatnich sześciu lat około tysiąca eksponatów reprezentujących art deco. „Nie jest to na razie tak pokaźna kolekcja jak nasze zbiory secesyjne, ale już teraz, jak mówią historycy sztuki, jesteśmy muzeum z największą ekspozycją art deco w kraju” – podkreślił dyrektor.
Sobieraj zapewnił, że placówka ma plany stałego poszerzenia kolekcji art deco, a na kwiecień 2013 r. planuje zorganizowanie kolejnej, piątej już edycji, ogólnopolskiej sesji naukowej „Polskie Art Deco”. Tym razem tematem sesji będą rodzima rzeźba i płaskorzeźba z okresu miedzywojennego.
„Chcemy by Muzeum Mazowieckie w Płocku było nazywane jednym tchem muzeum secesji i art deco” – powiedział dyrektor Leonard Sobieraj. Dodał, iż placówka zgromadziła w ciągu ostatnich sześciu lat około tysiąca eksponatów reprezentujących art deco. „Nie jest to na razie tak pokaźna kolekcja jak nasze zbiory secesyjne, ale już teraz, jak mówią historycy sztuki, jesteśmy muzeum z największą ekspozycją art deco w kraju” – podkreślił dyrektor.
Wystawa „Wnętrza Art Deco” prezentowana jest w dwóch salach muzealnych. Na ekspozycję składają się m.in. komplety mebli, w tym m.in. projekty Juliana Pietrzyka, zrealizowane pod koniec lat 20. XX wieku przez wytwórnię Szczepana Łojka w Krakowie oraz projekty Edmunda Brzozowskiego powstałe pod koniec lat 30. XX wieku w stolarni Ignacego Grunfelda w Katowicach oraz tamtejszym oddziale Fabryki Mebli Szymona Manne z Krakowa. Ekspozycję uzupełniają wyroby rzemiosła artystycznego art deco: szkło, ceramika - porcelanowe serwisy i figurki, a także tkanina i stroje z akcesoriami.
Na wystawie „Młoda Polska: sala galicyjska” większość eksponatów stanowią obrazy autorstwa najsłynniejszych malarzy polskich epoki, w tym Teodora Axentowicza, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Jarockiego, prezentujące portrety mieszkańców wsi, sceny rodzajowe i pejzaże. Są też prace Stanisława Wyspiańskiego, będące niezrealizowanymi projektami polichromii kościoła franciszkanów w Krakowie, a także wyroby rzemiosła artystycznego, w tym meble w stylu zakopiańskim urodzonego na Podhalu Wojciecha Brzegi.
Od lipca 2005 r. Muzeum działa w nowej siedzibie - odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta. Koszt prac adaptacyjnych wyniósł 1,5 mln zł. W dawnych mieszkaniach kamienicy można m.in. obejrzeć zaaranżowane typowe dla przełomu XIX i XX wieku mieszkania, oddające atmosferę wnętrz mieszczańskich epoki secesji oraz zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła z tego okresu.
W sąsiednim nowoczesnym budynku od 2010 r. czynna jest z kolei stała wystawa historyczna "X wieków Płocka", prezentująca dzieje miasta, stolicy Polski w okresie panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku.
Wcześniej, od 1963 r., Muzeum mieściło się w pobenedyktyńskim opactwie, którego właścicielem była i jest obecnie Kuria Diecezji Płockiej Kościoła Rzymskokatolickiego. Po przeprowadzce zbiorów secesji do nowej siedziby w opactwie otwarto oddział Muzeum Diecezjalnego z kolekcją sztuki sakralnej. (PAP)
mb/ ls/