Pięć spektakli - interpretacji dzieł Fredry, Gombrowicza i Mickiewicza - zostanie wystawionych od 3 do 7 kwietnia podczas 38. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska". Wybrane spektakle reprezentują różnorodny repertuar, od bardzo zabawnych po niezwykle refleksyjne.
Tegoroczny festiwal, który po roku przerwy znów będzie miał formę konkursu, otworzą "Wspomnienia polskie" na podstawie tekstu Witolda Gombrowicza w reż. Mikołaja Grabowskiego, zrealizowane w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
W kolejnych dniach zaprezentowane będą sztuki "Gwałtu, co się dzieje" Aleksandra Fredry w reż. Macieja Podstawnego z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz "Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, którą zaprezentuje opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego.
Tegoroczny festiwal, który po roku przerwy znów będzie miał formę konkursu, otworzą "Wspomnienia polskie" na podstawie tekstu Witolda Gombrowicza w reż. Mikołaja Grabowskiego, zrealizowane w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
„To spektakl, który zrealizowaliśmy w ubiegłym sezonie. Ale w związku z tym, że podczas ubiegłorocznych konfrontacji nie było konkursu, to zdecydowaliśmy się poddać go ocenie w tym roku” - wyjaśnił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor opolskiego teatru Tomasz Konina.
Kolejnym spektaklem, który zostanie wystawiony w Opolu w ramach tegorocznych konfrontacji będą "Dziady" Adama Mickiewicza w reż. Pawła Wodzińskiego zrealizowane w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Konfrontacje zakończy "Zemsta" z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w gwiazdorskiej obsadzie - z Andrzejem Sewerynem i Danielem Olbrychskim w reż. Krzysztofa Jasińskiego.
Spektakle oceni jury w składzie: Justyna Łagowska, Grzegorz Niziołek i Jacek Poniedziałek.
Tegoroczne opolskie konfrontacje teatralne, których koszt szacuje się na 400 tys. zł, wsparło ministerstwo kultury kwotą 150 tys. zł. Trwają poszukiwania sponsorów. „Ale jednocześnie negocjujemy ze wszystkimi zaproszonymi teatrami, by zachciały zmniejszyć koszty swojej obecności u nas” - dodał Konina.
Konina zapewnił, że 38. Opolskie Konfrontacje Teatralne będą pełnym przeglądem polskiej klasyki na scenach krajowych.
„Jestem pewien, że będzie to pięć dni rozmowy i zatrzymania się nad polską klasyką. A trzeba i warto ją pokazywać bo jest ciągle aktualna i ważna. Wystawiamy ją nie tylko dlatego, by mieć w repertuarze jakąś lekturę szkolną, ale też dlatego, że teksty te mówią wyraźnie i mocno o kondycji człowieka dzisiaj, o współczesnych nas” – zapewnił Konina.
Opolskie Konfrontacje Teatralne są kontynuacją zapoczątkowanych w 1975 roku dorocznych konfrontacji dorobku artystycznego teatrów dramatycznych w dziedzinie klasyki polskiej. Ich organizatorem jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. (PAP)
kat/ ls/