Kapsuły, w których można będzie odtwarzać multimedialny leksykon polskiej muzyki rozrywkowej, budki do nagrywania piosenek i studio nagrań dostępne dla celów edukacyjnych – to pomysły nowo wybranego dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki na ożywienie placówki.
Wokalista i autor piosenek Jarosław Wasik dyrektorem Muzeum Polskiej Piosenki wybrany został w połowie maja. O stanowisko to ubiegało się pięć osób, jednak to wizję Wasika komisja konkursowa uznała za najciekawszą. We wtorek, na zwołanej przez ratusz konferencji prasowej, powołany właśnie dyrektor opowiadał o swojej koncepcji działania placówki, której wystawa stała ma ruszyć w 2014, i przedstawiał pomysły na ożywienie jednostki.
Wasik opowiedział m.in. o projektowanym obecnie studiu nagrań, które ma być integralną częścią wystawy stałej muzeum. Studio przeznaczone miałoby być do kilku celów, m.in. prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Ma być też miejscem, w którym odbywałyby się nagrania młodych, polskich zespołów nagrywających po polsku. Służyłoby również muzeum jako zaplecze techniczne, tak by nie było konieczności zlecania przygotowania niektórych materiałów na zewnątrz. Wasik dodał, że docelowo mieliby w nim być zatrudnieni etatowi realizatorzy.
Atrakcjami w muzeum mają być również kapsuły, w których odwiedzający mogliby odtwarzać multimedialny leksykon polskiej muzyki rozrywkowej. Obecnie dogrywane są kwestie związane z licencjami na odtwarzanie materiałów audio i wideo.
Atrakcjami w muzeum mają być również kapsuły, w których odwiedzający mogliby odtwarzać multimedialny leksykon polskiej muzyki rozrywkowej. Obecnie dogrywane są kwestie związane z licencjami na odtwarzanie materiałów audio i wideo.
Do muzeum, prócz jego zbiorów - zdjęć, plakatów, strojów artystów czy ich instrumentów muzycznych - mają też przyciągać specjalne budki do nagrywania piosenek. Według szefa placówki będą podobne do budek, w którym robi się samemu zdjęcia. W tych muzealnych samodzielnie będzie można nagrać piosenkę - z wykorzystaniem półplaybackowego nagrania, których bazę kompletuje właśnie muzeum. Na początek baza ta ma liczyć ok. 250 melodii, z czasem będzie powiększana. „Nagraną piosenkę będzie można sobie wysłać mailem” – mówił Wasik.
Wystawa stała w placówce, która mieścić się będzie w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, ma zostać otwarta w 2014 r. Kiedy dokładnie – tego dyrektor muzeum nie potrafił jeszcze określić. Obecnie prowadzone są tam prace budowlane, które mają się zakończyć we wrześniu tego roku.
Zanim muzeum rozpocznie działalność w swojej docelowej siedzibie, z okazji odbywającego się w tym roku 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej (14-16 czerwca), przygotowane zostaną trzy wystawy czasowe. Jedną z nich – małą wystawę festiwalowych znaczków, stempli czy kartek pocztowych – już można oglądać w holu Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Kolejna, która ma się pojawić w najbliższych dniach na Pl. Kopernika w Opolu, prezentować będzie plakaty opolskich festiwali. Trzecim przedsięwzięciem i wkładem Muzeum Polskiej Piosenki w obchody jubileuszu festiwalu będzie multimedialna prezentacja „50/50 czyli tekstem na Opole”, która od 13 do 16 czerwca będzie wyświetlana na opolskim ratuszu na ekranie o powierzchni 10 na 15 metrów. Prezentacja będzie animowanym multimedialnym zapisem wystawy, na którą złożą się odręcznie napisane przez znanych polskich autorów teksty ich piosenek.
„Udało się nam zgromadzić 200 takich tekstów 104 autorów. Prezentacja potrwa ok. 12-13 minut, będzie jednak zapętlona i wyświetlana dłużej” – opowiedział Jarosław Wasik. Wśród autorów odręcznie napisanych utworów są m.in. Wisława Szymborska, Bogdan Olewicz, Kazik Staszewski, Kayah czy Edyta Bartosiewicz. Wystawa jest przygotowywana wspólnie z jej pomysłodawcą - grupą Entropia Słowa.
Jarosław Wasik pochodzi z Opolszczyzny. Po odwołaniu w czerwcu ub. roku poprzedniej dyrektorki muzeum Małgorzaty Klasickiej pełnił rolę kierownika działu oświatowo-wystawienniczego tej placówki. (PAP)
kat/abe/