Historyk sztuki, kuratorka wystaw i popularyzatorka sztuki współczesnej Anda Rottenberg odebrała podczas środowej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora. Rottenberg jest pierwszą kobietą uhonorowaną tym wyróżnieniem.
Andę Rottenberg nagrodzono za wybitne osiągnięcia w działalności badawczej, wystawienniczej, społecznej oraz animacji kultury, w obszarze polskiej i światowej sztuki ostatnich dekad XX i początku XXI w. Kapituła doceniła ją również za działalność związaną z popularyzacją polskiej sztuki współczesnej oraz zasługi w promowaniu polskich artystów, szczególnie młodych, rozpoczynających karierę.
"Pragniemy wyrazić nasz podziw dla Andy Rottenberg i jej działalności zajmującej rozległe terytoria sztuki, wystawiennictwa i dziedzictwa kulturalnego. Słusznie uznaje się ją za jedną z najwybitniejszych osób kultury, nie tylko w Polsce. Szczególnie chciałbym podkreślić jej zasługi w uświadamianiu nas o ogromnym potencjale sztuki nowoczesnej i współczesnej, jako części naszego dziedzictwa i jego roli w kształtowaniu naszej tożsamości" - mówił przewodniczący Kapituły nagrody prof. Andrzej Rottermund.
Jak dodała obecna na uroczystości wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska, dzięki tej nagrodzie co roku mamy także okazję do refleksji nad dorobkiem prof. Gieysztora. "To doroczne spotkanie staje się również pewnego rodzaju świętem ludzi, którzy zajmują się opieką nad dziedzictwem kultury (...) i są tego dnia doceniani. Ta nagroda kierowana do jednej osoby, jest faktycznie nagrodą dla nich wszystkich" - powiedziała Omilanowska.
Laureatka nagrody przyznała, że ma ona dla niej szczególne znaczenie. "Prof. Gieysztor był moim nauczycielem akademickim. Nie byłam zbyt dobrą studentką, ale kiedy spotkaliśmy się po latach i poprosiłam go o zaufanie, obdarzył mnie nim, chociaż nie miał podstaw i wszedł w stanie wojennym do zarządu malutkiej prywatnej fundacji. Dlatego jego postać jest dla mnie szczególna. Jestem też pierwszą kobietą uhonorowaną nagrodą i przez to w pewnym sensie dostrzeżono mój zawód, którego, kiedy kończyłam studia, nie było" - opowiadała Rottenberg.
"Pragniemy wyrazić nasz podziw dla Andy Rottenberg i jej działalności zajmującej rozległe terytoria sztuki, wystawiennictwa i dziedzictwa kulturalnego. Słusznie uznaje się ją za jedną z najwybitniejszych osób kultury, nie tylko w Polsce" - mówił przewodniczący Kapituły nagrody prof. Andrzej Rottermund.
Wspominała, że wówczas wystawy tworzyli komisarze, praktycznie wyłącznie mężczyźni. "I muszę przyznać, że wiele się nauczyłam ich obserwując. Mój zawód zaistniał w moim pokoleniu i stał się zawodem feministycznym. Ja przez większość czasu raczej nie spotykałam się z pochwałami i być może taka praca z trudnościami jakoś mnie uodporniła. Zawsze jednak wiedziałam, że jest wiele osób, które wyciągną do mnie rękę. Przede wszystkim byli to artyści. Gdyby nie oni na pewno wiele razy bym zrezygnowała. I tę nagrodę dedykuję wszystkim, którym w życiu coś zawdzięczam" - podkreśliła laureatka.
Anda Rottenberg studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, później zajęła się organizacją wystaw artystycznych. Współpracowała z Galerią Zachęta. Następnie pracowała w Polskiej Akademii Nauk, gdzie poświęciła się badaniom sztuki. W 1986 r. stworzyła jedną z pierwszych niezależnych fundacji sztuki Fundację Egit. W latach 1991–92 była dyrektorem Departamentu Sztuki w Ministerstwie Kultury. Od 1993 do 2001 r. prowadziła Galerię Sztuki Zachęta w Warszawie. Przewodniczyła też m.in. radzie programowej stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Kuratorka wielu wystaw m.in. "Gdzie jest brat twój, Abel?", "Sztuka z Polski", "Postindustrial Sorrow" – Wiesbaden czy "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Kustosz polskiego pawilonu na międzynarodowych wystawach m.in. biennale w Wenecji i Stambule. Autorka wielu artykułów poświęconych sztuce oraz autobiografii "Proszę bardzo". Obecnie wykłada na Wydziale Mediów i Scenografii ASP w Warszawie.
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora jest przyznawana za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w takich dziedzinach jak działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna. Kandydatów do Nagrody zgłaszać mogą członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji oraz instytucje kultury. Nagroda została przyznana po raz czternasty przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga, która działa przy banku Citi Handlowy. (PAP)
akn/ abe/