Ukazał się bogato wydany album "Leon Wyczółkowski", przedstawiający prace wybitnego artysty znajdujące w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, które nosi jego imię.
Wydawnictwo jest zwieńczeniem obchodzonego w 2012 r. w Bydgoszczy Roku Wyczółkowskiego, a jednocześnie otwiera zaplanowaną na 12 tomów serię "Muzea Kujaw i Pomorza".
"Album +Leon Wyczółkowski+ w przepysznej formie edytorskiej prezentuje prace artysty, m.in. obrazy olejne, grafiki, rysunki i akwarele, a także trochę zdjęć związanych z jego życiem i twórczością. Niezwykle ważne jest też to, że prace opatrzone są komentarzami merytorycznymi po polsku i angielsku. Myślę, że po album będą sięgać naukowcy i studenci, ale też osoby wrażliwe na piękno, które nie mają przygotowania z zakresu historii sztuki" - powiedział inicjator serii wydawniczej "Muzea Kujaw i Pomorza" Henryk Martenka.
Leon Wyczółkowski (1852-1936) był wybitnym malarzem, grafikiem i rysownikiem. Kształcił się pod okiem wielkich mistrzów m.in. Wojciecha Gersona i Jana Matejki, był wykładowcą i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także wykładowcą ASP w Warszawie.
Kolejne tomy serii poświęconej muzeom regionu kujawsko-pomorskiego mają ukazać się w latach 2013-2015.
"W serii przedstawione zostaną skarby muzeum chełmińskiego, muzeów toruńskich i muzeum żnińskiego, a dalej muzeów w Nieszawie, Włocławku, Biskupinie i innych. Właśnie występujemy do muzeów w regionie, prosząc o opiekę merytoryczną i teksty naukowe do kolejnych tomów, bo przecież pracownicy tych placówek najlepiej znają zbiory. Inicjatywa wydania serii albumów zyskała patronat honorowy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego" - powiedział Martenka.
Album "Leon Wyczółkowskie" ukazał się nakładem Bydgoskiego Domu Wydawniczego Margrafsen.
Leon Wyczółkowski (1852-1936) był wybitnym malarzem, grafikiem i rysownikiem. Kształcił się pod okiem wielkich mistrzów m.in. Wojciecha Gersona i Jana Matejki, był wykładowcą i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także wykładowcą ASP w Warszawie.
Wyczółkowski przez ostatnich kilkanaście lat życia był związany z Gościeradzem k. Bydgoszczy, gdzie kupił sobie dworek za pieniądze otrzymane za przekazanie w 1922 r. swoich zbiorów Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu. Żył tam i tworzył przez większość roku, od wiosny do jesieni. Został pochowany na cmentarzu w pobliskim Wtelnie.
W 1924 r. Wyczółkowski nawiązał kontakty z bydgoskim Muzeum Miejskim (obecnie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego), gdzie za życia odbyły się dwie jego wystawy. Zgodnie z wolą artysty, w 1937 r. wdowa Franciszka Wyczółkowska przekazała bydgoskiemu muzeum w darze dzieła męża - 410 prac malarskich i 15 szkicowników z 496 rysunkami, a także 36 prac innych artystów. Po koniec drugiej wojny 155 eksponatów spłonęło lub zostało rozgrabionych.
W okresie powojennym muzeum w Bydgoszczy systematycznie powiększało kolekcje dzieł Wyczółkowskiego, które m.in. otrzymywało w darze lub kupowało. Od 2009 r. stała wystawa dzieł artysty prezentowana jest w oddzielnym budynku muzeum na Wyspie Młyńskiej w centrum miasta. (PAP)
rau/ pz/