Prace o tematyce wielkanocnej i pasyjnej można oglądać od środy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Wśród prezentowanych dzieł jest m.in. powstały tuż po wojnie rysunek Andrzeja Wajdy.
Prezentacja „Motywy pasyjne i wielkanocne w polskiej sztuce współczesnej” jest uzupełnieniem ekspozycji „Treści i forma w sztuce współczesnej”, na której prezentowane są m.in. prace z zakresu sztuki religijnej.
Jak powiedział PAP kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej, Mieczysław Szewczuk, jedną z ciekawostek prezentowanych na wystawie jest rysunek autorstwa reżysera Andrzeja Wajdy. Ukazuje on zmartwychwstałego Chrystusa z krzyżem. Autor datował pracę na lata 1945-47. Rysunek ten – jak zaznaczył Szewczuk – to projekt obrazu ołtarzowego.
Andrzej Wajda był związany z Radomiem w dzieciństwie. Jako 9-letni chłopiec trafił do tego miasta w 1935 r. za sprawą ojca, kapitana Jakuba Wajdy, który jako zawodowy żołnierz przeniesiony został z Pułku Piechoty w Suwałkach do 72. Pułku Piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Andrzej Wajda był w latach 1942-46 uczniem w Szkole Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wacława Dobrowolskiego. Po zakończeniu wojny, w latach 1946–1950, studiował malarstwo na ASP w Krakowie.
W radomskim muzeum można także zobaczyć dzieła innych współczesnych artystów. Są wśród nich prace ks. Władysława Paciaka, który w latach 60. XX wieku uprawiał malarstwo sakralne.
Na uwagę - zdaniem Szewczuka - zasługuje też obraz Ewy Kierskiej-Hoffmann, na którym oprócz podzielonego na cztery części bochenka chleba, widoczny jest motyw krzyża. Wśród prezentowanych prac jest też „Pasja” Jerzego Gąsiorka – asamblaż z blachy, drewna i płótna.
Wystawa czynna będzie do 8 kwietnia. (PAP)
ilp/ hes/