Dwie jednoaktówki pt. "Dwadzieścia minut z aniołem" Aleksandra Wampiłowa ukazujące jak zwyczajne, życzliwe postawy ludzi mogą u innych budzić podejrzliwość i wrogość przygotowują aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Premiera sztuki odbędzie się w sobotę.
Pomimo skromnego dorobku pisarskiego Aleksander Wampiłow uznawany jest za klasyka dramaturgii XX wieku, który wywarł ogromny wpływ na współczesny rosyjski teatr. Krytycy nazywają Wampiłowa "rosyjskim Mrożkiem".
Jak powiedział w środę na konferencji prasowej reżyser spektaklu Andrzej Bartnikowski "wszechobecny w sztukach Wampiłowa absurd wydobywa i demaskuje prawdziwe ludzkie postawy".
Pomimo skromnego dorobku pisarskiego Aleksander Wampiłow uznawany jest za klasyka dramaturgii XX wieku, który wywarł ogromny wpływ na współczesny rosyjski teatr. Krytycy nazywają Wampiłowa "rosyjskim Mrożkiem".
"Wampiłow miał genialny zmysł obserwacji i umiał ukazać naturę ludzką u swych bohaterów" - podkreślił Bartnikowski. Według reżysera absurd w dramatach Wampiłowa polega na tym, że "bohaterowie będąc wewnątrz sytuacji działają jak się im wydaje racjonalne, natomiast widz oglądając fabułę ocenia ich postawy jako niedorzeczne".
Według Bartnikowskiego rosyjski dramaturg prezentując w swych sztukach problemy etyczne nie zajmuje pozycji moralizatora i nie wskazuje co jest etyczną i wzorcową postawą a co nagannym zachowaniem. "Konstruuje fabułę sztuki tak, że bohaterowie wzbudzają sympatię a spektakl jest komedią sytuacyjną" - podkreślił reżyser.
Spektakl, w którym pokazane zostaną dwie jednoaktówki zatytułowane "Przygoda z metrampażem" i "Dwadzieścia minut z aniołem" łączy miejsce akcji, którym jest pokój hotelowy. Akcja pierwszej jednoaktówki rozgrywa się w latach 70 XX wieku, kiedy w hotelu pojawia się zecer - specjalista od metrampażu, który jest kibicem piłki nożnej. Chcąc wysłuchać relacji z meczu wchodzi do pokoju młodej dziewczyny, który ma sprawny odbiornik. Temu sprzeciwia się kierownik hotelu, ale ponieważ nie wie kim jest "specjalista od metrampażu" boi się zareagować stanowczo.
W drugiej jednoaktówce pt. "Dwadzieścia minut z aniołem" bohaterami są dwaj mężczyźni, będący w delegacji. Chcąc załagodzić porannego kaca podejmują próby zdobycia pieniędzy na alkohol. Wówczas zjawia się przypadkowy mężczyzna, który podarowuje im dużą sumę pieniędzy. Zaskoczeni taką dobroduszną postawą, bohaterowie są podejrzliwi i by odkryć motywację darczyńcy poddają go torturom.
Urodzony w 1937 roku Aleksander Wampiłow napisał 11 utworów dramatycznych: wśród nich "Anegdoty prowincjonalne", "Dom z widokiem na pole", "Niezrównany Nakoniecznikow", "Polowanie na kaczki" czy "Rozstanie w czerwcu". Świetnie zapowiadającą się karierę dramaturga przerwała tragiczna śmierć w 1972 roku. (PAP)
ali/ ls/