Dariusz Kosiński za książkę "Teatra polskie. Historie" otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia przyznawaną przez Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Nagrodę wręczył laureatowi we wtorek rektor UMCS podczas inauguracji 69. roku akademickiego.
Nagroda naukowa im. Jerzego Giedroycia, ustanowiona przez Senat UMCS w wysokości 20 tys. zł przyznawana jest od 2001 r. za badania nad dziedzictwem paryskiej "Kultury" lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki.
W tym roku Kapituła Nagrody spośród siedmiu nominowanych prac wybrała jako najlepszą książkę Dariusza Kosińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która prezentuje historię polskich działań przedstawieniowych od średniowiecza do współczesności.
„Teatra polskie rozumie autor jako ogół praktyk, które zostały rozpoznane i wykorzystane w sposób znaczący dla kształtowania życia zbiorowości i jednostek. Przyjmując tak szeroką perspektywę, prof. Kosiński obejmuje oglądem nie tylko działalność stricte teatralną, ale również ceremonie, manifestacje, obchody rocznicowe, widowiska i rytuały” - powiedziała sekretarz Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia prof. Iwona Hofman.
Nagroda naukowa im. Jerzego Giedroycia, ustanowiona przez Senat UMCS w wysokości 20 tys. zł przyznawana jest od 2001 r. za badania nad dziedzictwem paryskiej "Kultury" lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki.
W nagrodzonej publikacji teatr rozumiany jest jako wydarzenie społeczne, performatywne, które zależy w takim samym stopniu od jego twórców jak od publiczności. W książce równolegle opowiadana jest historia teatru świąt, teatru przemiany, teatru władzy, teatru narodowego, teatru kulturalnego miasta.
Kosiński dziękując za przyznane mu wyróżnienie podkreślił, że jest ono dla niego sporą niespodzianką, ponieważ jego książka, jako teatrologiczna, pozostawała w zainteresowaniu dość wąskiej grupy osób. „Ta nagroda jest tym większym wyróżnieniem, ponieważ jest znakiem, że ta książka trafiła nie tylko do teatrologów, ale tam gdzie chciałem, żeby ona trafiła - do ludzi zajmujących się kulturą polską, jako całością” - powiedział.
Nagrodę im. Jerzego Giedroycia wręczył rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski, tradycyjnie podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. List gratulacyjny z okazji inauguracji przysłał prezydent RP Bronisław Komorowski. Podkreślił w nim, że na uniwersytetach spoczywa odpowiedzialność za przyszłe elity społeczne, naukowe i kulturalne.
„W obliczu wyzwań współczesności niezbędna jest wiedza specjalistyczna, ale też odpowiedni zasób wiedzy ogólnej, który tworzy intelektualną płaszczyznę spotkania, umożliwia twórczą inspirację i współpracę. W tym kontekście najważniejszym laboratorium nowych idei był i nadal pozostaje uniwersytet. To właśnie od tej instytucji oczekujemy diagnozy problemów oraz propozycji ich rozwiązań, szczególnie w zakresie innowacyjności, konkurencyjności i stabilnego wzrostu gospodarki” - napisał prezydent.
Rektor UMCS powiedział dziennikarzom, że przed uczelnią stoi wiele wyzwań związanych m.in. z niżem demograficznym w Polsce a także z globalizacją. „To powoduje, że musimy rywalizować nie tylko na krajowym rynku edukacyjnym, ale i na międzynarodowym, musimy sięgać po studentów cudzoziemców” - zaznaczył Michałowski.
Rektor wskazał też na potrzebę pozyskiwania funduszy na prowadzenie badań naukowych, ale również - lepszej organizacji pracy uczelni. Spełnieniu tych celów służyć ma powołanie na uczelni czterech centrów – Centrum Promocji, Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów, Centrum Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej, Centrum Kadrowo – Płacowe. W każdym z tych centrów wydzielone są zespoły i sekcje do spełniania poszczególnych zadań i obsługi pracowników lub studentów. Taka organizacja pracy ma przyczyniać się do rozwoju uczelni.
UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach powstawały nowe wydziały, a po kilku reorganizacjach z UMCS wydzieliły się dwie inne lubelskie uczelnie – Akademia Medyczna i Akademia Rolnicza – obecnie Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy.
Na UMCS na wszystkich typach studiów na 10 wydziałach studiuje blisko 24,5 tys. osób. Uczelnia zatrudnia ok. 1,8 tys. nauczycieli akademickich. (PAP)
ren/ abe/