Międzynarodowy Festiwal Krajobrazu, w czasie którego zostaną otwarte cztery wystawy i wręczone nagrody XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu rozpoczyna się dziś w Kielcach. Będzie to okazja do spotkań z najlepszymi w regionie i kraju fotografikami.
W piątek dwudniowy Międzynarodowy Festiwal Krajobrazu zainauguruje wystawa fotografii zatytułowana „Ziemia po kielecku”. Jej wernisaż zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kultur w Kielcach. Ekspozycję tworzy 80 wielkoformatowych fotogramów. Zdaniem prezesa Świętokrzyskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików Andrzeja Borysa to obecnie najlepsza ekspozycja fotografii krajobrazowej w Polsce.
Także w piątek w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda” rozpocznie się wystawa plastyczno-fotograficzna „Jan Szul - Malarstwo i goście”. Obok obrazów dziennikarza malującego m.in. krajobrazy rodzimego Podkarpacia, Kielecczyzny i Lubelszczyzny, pokazane zostaną fotografie Leszka Mądzika, Cezarego Łutowicza, Pawła Pierścińskiego, Andrzeja Borysa i Pawła Opalińskiego. Wszyscy są związani z ziemią świętokrzyską.
Międzynarodowy Festiwal Krajobrazu zainauguruje wystawa fotografii zatytułowana „Ziemia po kielecku” (...). Ekspozycję tworzy 80 wielkoformatowych fotogramów. Zdaniem prezesa Świętokrzyskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików Andrzeja Borysa to obecnie najlepsza ekspozycja fotografii krajobrazowej w Polsce.
W sobotę w Muzeum Dialogu Kultur zostaną wręczone nagrody XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu S-AVE THE E-ART-H. Konkurs był otwarty dla fotografujących z całego świata - wpłynęło 781 prac 205 autorów z Polski i zagranicy.
„Wybrane fotografie prezentują wszelkie sposoby fotografowania krajobrazu, wszelkie tendencje, różne kierunki. Ogłaszając konkurs otworzyliśmy się na wypowiedzi w tematyce krajobrazu bez stawiania granic. Na wystawie będzie można zobaczyć wszystko, co jest ważne w artystycznym traktowaniu krajobrazu” – podkreślił Borys.
Jak poinformowała PAP Agnieszka Masny z Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest Muzeum Dialogu Kultur, wręczeniu nagród towarzyszy wernisaż wystawy pokonkursowej. Dodatkowo w podcieniach będącej siedzibą muzeum Kamienicy pod Trzema Herbami otwarta zostanie wystawa plenerowa „Polskie drogi. Lata 60., 70. i 80.”.
Goście będą mieli okazję obejrzeć także multimedialną prezentację „Dialog kultur i religii. Judaizm, prawosławie, katolicyzm”.
Także w sobotę będzie można oglądać wystawę poplenerową XXV Art-Eko „Kraina żelaza i skał” w budynku Energis Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Już w latach 60. powstała Kielecka Szkoła Krajobrazu, która stworzyła nowy nurt w polskiej fotografii. Także spotkania fotografików krajobrazu mają w regionie świętokrzyskim kilkudziesięcioletnią tradycję. W Kielcach od 1969 do 1997 roku, pod nazwą Biennale Krajobrazu Polskiego, odbywały się przeglądy konkursowe fotografii krajobrazu. Teraz, w nowej formule otwartej dla wszystkich fotografujących z całego świata, impreza powraca jako XV Międzynarodowe Biennale Krajobrazu. (PAP)
and/ ls/ jbr/