Fragment zamczyska z XII w. ma zostać odbudowany na brzegu rzeki Świsłocz w centrum Mińska na terenie historyczno-archeologicznego kompleksu, którego budowa rozpocznie się w 2014 r. – informuje dziennik „Komsomolskaja Prawda w Biełorussii”.
„Komsomolskaja Prawda w Biełorussii” pisze, powołując się na autora projektu, architekta Siarhieja Wahłasoua, że planowana jest odbudowa fragmentu zamczyska naturalnej wielkości wraz z bramą wjazdową, murami obronnymi, cerkwią oraz domami mieszkalnymi, w których będą eksponowane przedmioty codziennego użytku oraz odzież i broń.
Obok miejsca, gdzie ma powstać zamczysko, zachowały się fundamenty pierwszej kamiennej świątyni w Mińsku z XII w., ulic z domami i budynkami gospodarczymi, murów obronnych i bramy wjazdowej. Obecnie znajdują się one pod warstwą ziemi, ale zostaną odsłonięte i zaprezentowane zwiedzającym. Nad nimi zostanie wzniesiony amfiteatr na 240 osób oraz sale wystawowe.
Zamczysko połączy z drugim brzegiem Świsłoczy 100-metrowy most, jaki kiedyś rzeczywiście znajdował się w tym miejscu. Przy nim zostanie spuszczony na wodę pływający młyn, który według legendy został zbudowany przez założyciela miasta księcia Mianieska, by mleć kamienie. Mianiesk będzie też miał swój pomnik – w wyciągniętej ręce trzymać będzie worek mąki.
Planuje się, że z obu stron zamczyska powstaną dwa baseny, mające symbolizować dopływ Świsłoczy, Niemigę, która kiedyś opływała zamczysko. Pod ziemią zostanie natomiast zbudowany pawilon, do którego zostanie przeniesione Muzeum Miasta Mińsk.
Aby cały ten kompleks mógł powstać, ma zostać zburzone stojące obecnie w tym miejscu Republikańskie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, gdzie organizowane są rozmaite zawody sportowe.
Pierwsze wzmianki o Mińsku pochodzą z XI w., kiedy to został spalony przez oblegające go wojska synów Jarosława Mądrego. Podczas II wojny światowej został zniszczony w 80 proc. Obecnie liczy 1,9 mln mieszkańców.(PAP)
mw/ jo/ mow/