Ponad 20 komiksowych wystaw, spotkania z artystami, warsztaty dla twórców i obchody 30-lecia "Fantastyki" - to niektóre atrakcje 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który od piątku odbywać się będzie w Łodzi.
W tym roku wśród gości trzydniowego festiwalu będą m.in. rysownik Simon Bisley, scenarzysta Brian Azzarello, twórczyni komiksu "Marzi" Marzena Sowa oraz pisarze Andrzej Sapkowski i Jacek Dukaj. Twórcy festiwalu chcą w najbliższym czasie utworzyć w Łodzi stałą galerię komiksową, a w przyszłości - muzeum komiksu.
Łódzki festiwal uważany jest za największą imprezę komiksową w tej części Europy, a tegoroczny ma być rekordowy pod względem liczby zagranicznych gości. Do Łodzi ma przyjechać ponad 20 twórców m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Portugalii, Hiszpanii i Serbii oraz artyści z Ukrainy biorący udział w komiksowym projekcie "City Stories".
"Festiwal zaczął być znanym miejscem w Europie i spotykają się tutaj artyści, agenci i ludzie ze świata komiksowego" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor imprezy Adam Radoń.
Podczas imprezy zaplanowano obchody 30-lecia magazynu "Fantastyka", na łamach którego debiutowali m.in. Jacek Dukaj czy Andrzej Sapkowski.
W tym roku jedną z gwiazd będzie angielski ilustrator i rysownik Dave McKean, znany ze współpracy z pisarzem i komiksowym scenarzystą Neilem Gaimanem (m.in. "Sandman" i "Koralina"). McKean jest również wziętym twórcą okładek płyt m.in. Tori Amos czy grupy Kreator; jego dzieła także będzie można zobaczyć na festiwalu.
Po raz drugi przyjedzie do miasta rysownik Simon Bisley, znany z takich komiksów jak "Lobo" czy "Sędzia Dredd" oraz scenarzysta Brian Azzarello, który poprowadzi trzydniowe warsztaty dla scenarzystów. Festiwalowa publiczność będzie miała też okazję spotkać się z kilkudziesięcioma polskimi autorami. Przybyć mają m.in. Tomasz Minkiewicz, Marzena Sowa, Michał "Śledziu" Śledziński, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki.
Podczas imprezy zaplanowano obchody 30-lecia magazynu "Fantastyka", na łamach którego debiutowali m.in. Jacek Dukaj czy Andrzej Sapkowski. "Nie ukrywam, że będziemy chcieli w ten sposób przyciągnąć fanów science fiction i od tego roku rozwijać dział festiwalu poświęcony tej twórczości" - dodał Radoń.
Festiwalowi towarzyszyć będzie ponad 20 wystaw, a program imprezy uzupełnią warsztaty dla twórców oraz strefy: targowa, dziecięca, Star Wars i Manga Corner dla miłośników komiksu japońskiego. Tradycyjnie odbędzie się Sympozjum Komiksologiczne i rozstrzygnięty zostanie międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową.
W tym roku napłynęły na niego 144 prace z Polski, a także z Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii. "Według jurorów konkurs stoi w tym roku na bardzo wysokim poziomie, a wystartowali w nim nie tylko debiutanci, ale także uznani już twórcy komiksów" - powiedział PAP szef artystyczny festiwalu Piotr Kasiński.
Podczas finałowej gali w klubie Wytwórnia wręczone zostaną festiwalowe nagrody, odbędzie się również konkurs na rysunkową Miss Festiwalu. Nie zabraknie specjalnej strefy gier - komputerowych, planszowych i strategicznych.
Centrum festiwalowym tradycyjnie będzie Łódzki Dom Kultury, ale imprezy odbywać się będą także m.in. w budynku Textilimpeksu, hotelach: Centrum i Grand i Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Budżet imprezy to mniej więcej 660 tys. zł, z czego połowa pochodzi z miejskiej kasy.
Organizatorzy festiwalu chcą w przyszłości stworzyć w Łodzi Europejskie Centrum Komiksu, które zajmowałoby się komiksową twórczością w Europie Wschodniej. "W Polsce nie ma do tej pory żadnej instytucji, ani państwowej, ani prywatnej, która zajmowałaby się gromadzeniem dorobku, promowaniem artystów i tej twórczości w Polsce i na świecie" - wyjaśnił Radoń.
Pierwszym krokiem ma być powstanie przy głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej - stałej galerii twórczości komiksowej, ale jej pomysłodawcy nie otrzymali jeszcze lokalu od miasta. W przyszłości chcieliby stworzyć muzeum komiksu w powstającym tzw. Nowym Centrum Łodzi.
Organizatorami Festiwalu Komiksu są Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki Dom Kultury, a współorganizatorem Urząd Miasta Łodzi. Patronem medialnym festiwalu jest Polska Agencja Prasowa. Informacje o imprezie można znaleźć na stronie internetowej - komiksfestiwal.com. (PAP)
szu/ mlu/ gma/