Wybitny historyk literatury prof. Franciszek Ziejka, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa otrzymał we wtorek tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
"Franciszek Ziejka należy do grona znakomitych, wybitnie twórczych historyków polskiej literatury. Ta właśnie ona jest fundamentem jego badawczych przedsięwzięć. Nie ma on jednak skłonności do zamykania się w wąsko pojmowanych granicach macierzystej dyscypliny. Istotą jego naukowych poczynań jest ciągłe poszerzanie wyjściowego pola badań. W ten sposób historia literatury pod jego piórem staje się historią piśmiennictwa, idei, mentalności, obyczajów, duchowości, świadomości narodowej a wreszcie kultury widzianej w całej jej złożoności" - powiedział prof. Marian Stala, który podczas uroczystości w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił laudację.
Prof. Marian Stala o prof. Franciszku Ziejce: "Historia literatury pod jego piórem staje się historią piśmiennictwa, idei, mentalności, obyczajów, duchowości, świadomości narodowej a wreszcie kultury widzianej w całej jej złożoności".
Zdaniem prof. Stali w centrum dorobku naukowego uhonorowanego należy umieścić jego monograficzną książkę o "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, która po raz pierwszy została wydana w 1977, drugi raz - w bogatszej wersji - 20 lat później.
"Spojrzał na ów dramat inaczej niż poprzednicy, bardzo oryginalnie. Wskazał go jako wspornik i moment przekształcenia mitów ukształtowanych przez literaturę i publicystykę polityczną XIX wieku" - dodał prof. Stala.
Przypomniał on, że prof. Ziejka otrzymał od pięciu polskich wyższych uczelni tytuł doktora honoris causa.
Prof. Ziejka ma 72 lata. W 1963 r. skończył studia polonistyczne na UJ i od tego czasu pracuje na tej uczelni. W 1971 r. uzyskał doktorat, a w 1991 r. tytuł profesora. Pełnił funkcje m.in. wicedyrektora Instytutu Filologii Polskiej, dziekana Wydziału Filologicznego UJ, zaś od 1999 r. do 2005 r. rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał też m.in. na Uniwersytecie Prowansalskim i na Uniwersytecie w Lizbonie. Przewodniczy też Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa. (PAP)
rcz/ abe/