Ponad 50 widowisk teatralnych, koncertów i spotkań z artystami zaplanowano w ramach tegorocznej edycji festiwalu "Spoiwa Kultury". Pod koniec czerwca do Szczecina przyjedzie ponad 130 artystów m.in. z Norwegii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Belgii.
Marta Mikuła z Teatru Kana, który organizuje festiwal, powiedziała we wtorek dziennikarzom, że festiwal ma zabierać ludzi, którzy nie są odbiorcami sztuki, w podróż do jej świata. Jak dodała, najwięcej radości daje organizatorom obserwowanie, jak sztuka budzi w widzach emocje i niweluje granice między nimi, a teatrem czy muzyką.
Festiwal od lat odbywa się w różnych częściach miasta, które nie kojarzą się z artystyczną działalnością, i prowokuje tym samym do kontaktu ze sztuką. Widzowie będą mogli oglądać m.in. performance, spektakle teatralne, widowiska czy koncerty muzyki tradycyjnej i awangardowej.
Tegoroczna piętnasta edycja "Spoiw Kultury" zachęca do konfrontacji z tematem gościnności, a także relacji między "swoim, a obcym". Festiwalowe wydarzenia zaplanowano w ponad 20 miejscach; tradycyjnie już m.in. w Teatrze Kana i Zamku Książąt Pomorskich, ale także na terenie portu czy hali K1 zlikwidowanej stoczni szczecińskiej.
Podczas finałowego koncertu wystąpi korsykańska grupa "A Filetta". Jak powiedziała Mikuła, to najdłużej działająca i najważniejsza grupa muzyczna zajmująca się wielowiekowym tradycyjnym korsykańskim śpiewem wielogłosowym. Występ tego męskiego chóru bez towarzystwa instrumentów, to coś w rodzaju "misterium modlitewnego" - dodała Mikuła.
Zaplanowano widowisko muzyczne "Dakh Daughters" w wykonaniu aktorek ukraińskiego Teatru Dakh, koncert polskiej formacji Alte Zachen łączącej chasydzkie pieśni i rock'n'roll, a także koncert zespołu Dikanda.
Wśród spektakli teatralnych pokazany zostanie m.in. "Still standing you" belgijskiego duetu Pieter Ampe & Guilherme Garrido, "Kvitka nevista" Natalki Polovinki - aktorki ukraińskiej grupy Majstirnia Pisni i "Bieżeńcy" łódzkiego Teatru Szwalnia. Z kolei Teatr Ósmego Dnia pokaże multimedialne widowisko "Factory", w którym historia Fabryki Cegielskiego spotka się z historią szczecińskiej stoczni.
W ramach festiwalu publiczność będzie miała okazję zobaczyć wiodących polskich i norweskich performerów działających w przestrzeni pozateatralnej. To jeden z elementów polsko-norweskiego projektu artystycznego "no.theatre.pl", którego celem jest wzmocnienie dialogu międzykulturowego.
"Spoiwa Kultury" rozpoczną się 28 czerwca i potrwają do 5 lipca. Festiwal dofinansowało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
res/ abe/
PAP SA Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.