Setki bytomian obejrzały w piątek premierę plenerowego widowiska „Jan Paweł II. Oratorium Pielgrzym” na placu Sobieskiego w Bytomiu. Razem utworzyli polską flagę.
Oratorium to hołd dla świętego Jana Pawła II – opowieść o jego życiu i pontyfikacie. Muzykę do niego napisał Michał T. Malicki, a tekst – Jan Drechsler. Publiczność ciepło przyjęła utwór, m.in. podchwytując i śpiewając melodię ulubionych pieśni papieża – „Barki” oraz „Abba Ojcze”. Pojawiły się też motywy lubianego przez niego folkloru góralskiego oraz rockowe.
Wystąpiła m.in. Górnicza Orkiestra Dęta Bytom, chóry Harmonia i Kolejarz oraz band. Narratorem opowieści był znany śląski aktor Bernard Krawczyk.
Wystąpiła m.in. Górnicza Orkiestra Dęta Bytom, chóry Harmonia i Kolejarz oraz band. Narratorem opowieści był znany śląski aktor Bernard Krawczyk.
Publiczności rozdano tekst oratorium – połowa egzemplarzy miała białą wkładkę, a połowa czerwoną. Na dany znak publiczność uniosła je w górę, tworząc polską flagę.
„Świętowaliśmy w Bytomiu potrójnie. To było przedłużenie radości z kanonizacji Jana Pawła II, mieliśmy też akcent związany z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Premiera wpisuje się też w obchody przypadającego w tym roku 760-lecia Bytomia” – podkreślił Adam Grzesik z biura prasowego Urzędu Miasta w Bytomiu.
Drechsler i Malicki napisali wcześniej wspólnie oratorium "Wziemięwzięci" - zapis dnia toczącego się wokół życia kopalni. Zagrożony bezrobociem bohater - górnik szuka możliwości powrotu do godnego życia. Spektakl był wystawiany w Zabrzu, Tarnowskich Górach i Bytomiu. (PAP)
lun/ dym/