Skrzypek Michał Urbaniak trafił do szpitala i stan jego zdrowia obecnie wyklucza koncertowanie - poinformowali PAP organizatorzy festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W środę muzyk miał wystąpić w Soho Factory na wspólnym koncercie z jazz-rockową grupą SBB.
Michał Urbaniak trafił do jednego z warszawskich szpitali i nie wystąpi w środę w Soho Factory wraz z jazz-rockową formacją SBB. Jego stan nie pozwala obecnie na koncertowanie. W środę wystąpi jedynie SBB.
Jak powiedział PAP organizator festiwalu Mariusz Adamiak, środowy koncert będzie rejestrowany. Jak podkreślił, wszyscy, którzy kupili na niego bilet i przyjdą do Soho Factory otrzymają płytę w formie rekompensaty za nieobecność skrzypka.
Urbaniak to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych, skrzypek, saksofonista i kompozytor. Michał Urbaniak urodził się w Warszawie w 1943 roku ale wychował w Łodzi. Pierwsze koncerty dawał w łódzkim klubie Siódemki (Piotrkowska 77). W szkole muzycznej kształcił się jednak w grze na skrzypcach. Występował w grupie Jazz Rockers Zbigniewa Namysłowskiego, z którą zagrał na festiwalu Jazz Jamboree w 1961 roku. W 1962 r. występował w Stanach Zjednoczonych, m.in. na festiwalu w Newport, jako członek kwintetu The Wreckers, dowodzonego przez Andrzeja Trzaskowskiego. Następnie występował w zespole Krzysztofa Komedy.
W 1968 roku zadebiutował płytą "Urbaniak's Orchestra". Prowadził także formację Michał Urbaniak Constellation. W 1973 r. zamieszkał w Nowym Jorku. Współpracował z takimi muzykami jak m.in. Miles Davis, Chick Corea, Elvin Jones i grupa Weather Report.
Napisał muzykę do 25 filmów, w tym do "Długu" Krzysztofa Krauzego. W swojej twórczości skrzypek chętnie łączy ze sobą wpływy hip-hopu, muzyki klasycznej, rockowej i elektronicznej.
SBB to polski zespół rockowy, powstały w 1971 r. z inicjatywy Józefa Skrzeka, multiinstrumentalisty i wokalisty. Dołączyli do niego gitarzysta Apostolis Anthimos i perkusista Jerzy Piotrowski. Nazwa zespołu to skrót od, najpierw "Silesian Blues Band", następnie od "Szukaj, Burz, Buduj - Search, Break, Build". Twórczość formacji czerpie zarówno z bluesa jak muzyki jazzowej, fusion i rocka progresywnego.
Najpierw SBB stanowiło trio towarzyszące Czesławowi Niemenowi na początku lat 70. Różnice artystyczne między Skrzekiem i Niemenem doprowadziły do usamodzielnienia się grupy i rozpoczęcia działalności pod własnym szyldem. Zadebiutowała albumem "SBB" w 1974 r. Muzyka na krążku nawiązywała do brzmień takich grup jak Cream czy Jimi Hendrix Experience i The Mahavishnu Orchestra.
Grupa odnosiła sukcesy w Polsce i zagranicą, występowała m.in. w Niemczech, Holandii, Francji i Danii. W 1980 r. jednak, po wydaniu dziewięciu płyt, ogłosiła zakończenie działalności. Przyczyną było przemęczenie nieustającą aktywnością koncertową - jak tłumaczyli w wywiadach muzycy.
Zespół kilkakrotnie powracał na scenę w latach 90., w różnym składzie personalnym. Ukazały się także wydawnictwa koncertowe, m.in. krążek "SBB W filharmonii" (1999). W 2001 r. do sklepów trafiła nowa płyta studyjna formacji pt. "Nastroje"; SBB nagrał jeszcze pięć albumów. Od 2014 r. grupa ponownie występuje w oryginalnym składzie.
Festiwal potrwa do 13 lipca. W Soho Factory zagrają m.in. Jack DeJohnette Trio, Dave Holland "Prism", Włodek Pawlik Trio, Gregory Porter Band i grupa "Now This" - Gary Peacock, Marc Copland, Joey Baron. (PAP)
pj/ abe/