Plenerowa „Galeria na płocie” w Lublinie, udział w festiwalu sztuki sakralnej w Pontigny (Francja), prezentacje najnowszego spektaklu Sceny Plastycznej KUL „Lustro” - to najbliższe plany artystyczne twórcy teatru Leszka Mądzika.
„Otwieramy nową galerię w Lublinie. Będzie to galeria na płocie Ogrodu Saskiego. To nie jest pomysł nowy, ale my zrobimy jego swoją wersję” - zapowiedział Mądzik we wtorek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II na konferencji prasowej poświęconej jego najbliższym planom artystycznym.
Otwarcie „Galerii na płocie” planowane jest na wiosnę wraz z uroczystym otwarciem po rewitalizacji Ogrodu Saskiego – zabytkowego, prawie 13-hektarowego parku w centrum Lublina. Na pierwszej wystawie w plenerowej "Galerii na płocie" będą prezentowane fotografie i plakaty Mądzika. Potem mają być pokazywane prace różnych znanych artystów m.in. Wojciecha Prażmowskiego, Stefana Gierowskiego.
Leszek Mądzik - scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu - jest jednym z najwybitniejszych twórców teatru niekonwencjonalnego w Polsce. Ukończył historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej.
Scena Plastyczna KUL planuje w najbliższym czasie prezentować w różnych miastach w Polsce swój najnowszy spektakl zatytułowany „Lustro”, powstały z inspiracji twórczością Brunona Schulza. Jak zapowiedział Mądzik będzie można go zobaczyć m.in. w Toruniu i Kielcach. Przedstawienie to było prezentowane ostatnio na festiwalu Rigas Laiks w Rydze. Mądzik dodał, że w maju przyszłego roku "Lustro" będzie pokazane na Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu i Lwowie na Ukrainie.
Natomiast w lipcu przyszłego roku Scena Plastyczna KUL weźmie udział w Światowym Festiwalu Sztuki Sakralnej w Pontigny we Francji. Zaprezentuje tam spektakl „Bruzda”; zaplanowana jest też wystawa fotografii Leszka Mądzika pt. „Faktura czasu”.
„Ten projekt, festiwal sztuki sakralnej, ma w podtytule światło i cień. Będzie dotyczył zderzenia dwóch postaci - Dostojewskiego i Łukasza Ewangelisty. To dwie różne natury i osobowości” - dodał Mądzik.
Leszek Mądzik - scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu - jest jednym z najwybitniejszych twórców teatru niekonwencjonalnego w Polsce. Ukończył historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej.
W 1969 r. założył Scenę Plastyczną KUL, określaną jako teatr obrazu. Spektakle Sceny, pozbawione słów, tradycyjnego aktorstwa i fabuły, opierają się na scenografii, przestrzeni, grze świateł, ciszy i dźwięków. Przedstawienia te - składające się głównie z sekwencji wydobywających się z ciemności obrazów - działają na wyobraźnię i emocje widzów. Najsłynniejsze spektakle Sceny Plastycznej KUL to m.in. „Zielnik”, „Wilgoć”, „Wrota”, „Tchnienie”, „Kir”, „Szczelina”.
Mądzik jest też autorem wielu scenografii do spektakli w teatrach Polski, Francji, Niemiec. Jest też twórcą plakatów i fotografem. W Lublinie założył Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL, gdzie prezentowana jest twórczość wybitnych współczesnych artystów. (PAP)
ren/ ls/