Prawdopodobnie już za dwa tygodnie odbędzie się ogłoszenie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - poinformował w piątek w Sejmie minister kultury Bogdan Zdrojewski. Szef resortu kultury przypomniał, że jest to jedno z założeń Paktu dla Kultury. Zdrojewski przypomniał, że opracowanie przez rząd, wspólnie ze stroną społeczną, wieloletniego programu na rzecz czytelnictwa i wprowadzenie go w życie, to jeden z głównych postulatów Paktu dla Kultury, podpisanego przez premiera Donalda Tuska i przedstawicieli Obywateli Kultury.
W Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa mają znaleźć się gwarancje finansowe dotyczące wspierania czytelnictwa przez najbliższe lata. Pieniądze będą przeznaczane na m.in. zakupy nowości do bibliotek oraz zakup praw do utworów o istotnym znaczeniu dla kultury i edukacji oraz ich udostępnienie w domenie publicznej bez restrykcji prawa autorskiego.
61 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku nie miało kontaktu z żadną książką - wynika z tegorocznego badania czytelnictwa przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska. Dwa lata temu było nieco lepiej - wskaźnik ten był o 5 proc. niższy.
Przynajmniej jednokrotny kontakt z jakąkolwiek książką w ciągu roku zadeklarowało nieco ponad 39 proc. Polaków, przy czym należy zauważyć, że w badaniu książkę zdefiniowano bardzo szeroko - włączając do tej kategorii także albumy, poradniki, encyklopedie, słowniki, a także książki w formie elektronicznej.
W 2012 roku pilotażowy program rozwoju czytelnictwa uruchomił minister kultury. Jednocześnie trwały prace nad wieloletnim projektem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przygotowywanym przez Komitet Społeczny ds. Paktu dla Kultury. Ostatecznie powstał wspólny projekt, którego założenia zostały zaakceptowane w czerwcu w KPRM przez obie strony. Program będzie realizowany w latach 2014-20.
Pakt dla Kultury podpisano w Warszawie 14 maja 2011 r. (PAP)
agz/ ula/ ura/