Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło się o tablicę pamiątkową poświęconą Jackowi Winklerowi - patronowi bazy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ghazni w Afganistanie. Krakowskiej placówce przekazało ją we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej.
Wcześniej marmurowa tablica znajdowała się w Ghazni, gdzie umocowana była do głazu w pobliżu sztabu wojskowego.
„Jestem niezmiernie dumny - jako żołnierz Wojska Polskiego, wojsk specjalnych, jako mieszkaniec Krakowa, że ta tablica znajdzie swoje stałe miejsce w zbiorach Muzeum Narodowego” – powiedział reprezentujący MON płk Dariusz Pawlik, który przekazał tablicę dyrekcji muzeum. Dodał też, że postawa Jacka Winklera potwierdza aktualność zawołania „za wolność naszą i waszą”.
Tablica znajdzie się w galerii "Broń i barwa w Polsce", w sali z obiektami upamiętniającymi misje zagraniczne polskich żołnierzy.
Muzeum Narodowe w Krakowie może poszczycić się drugą co do wielkości, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, kolekcją militariów w Polsce. „Muzeum Narodowe w Krakowie utworzone zostało jeszcze w czasach zaborów i wtedy zbierało pamiątki o wielkich Polakach. (...) Ta tablica jest jedną z pamiątek po wielkich Polakach” – zaznaczyła dyrektor muzeum Zofia Gołubiew, dziękując ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi za decyzję o przekazaniu tablicy. Zdaniem Gołubiew dar jest tym cenniejszy, że jako jedyna pamiątka z bazy w Ghazni trafia do polskiej placówki, innej niż Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
„Ta tablica jest relikwią. Przypomina nazwisko Jacka Winklera, wielkiego polskiego patrioty, człowieka ogromnej odwagi, niezwykle dzielnego” – mówił senator Bogdan Klich, który zabiegał o przekazanie pamiątki krakowskiej instytucji.
Jego zdaniem tablica przypomina, że wysiłek polskich żołnierzy nie zakończył się po 1945 roku. „Nasza obecność w Iraku, w Afganistanie, na Wzgórzach Golan, w południowym Libanie, to nie tylko wkład naszego wojska w budowanie bezpieczeństwa w tamtych regionach, ale to też umocnienie Polski w świecie. Nasi żołnierze są znakomitymi ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej od 25 lat, od ponownego uzyskania niepodległości” – powiedział senator. Klich zaznaczył również, że w Ghazni tablica była miejscem centralnym, z którego polscy żołnierze liczyli odległość do innych miejsc w Afganistanie. „Do tego miejsca zawsze można było wrócić. W nim odbywały się uroczystości wojskowe, apele, spotkania, obchody najważniejszych świąt” - wyliczał senator.
Jacek Winkler urodził się w 1937 w Toruniu. Był alpinistą, partyzantem w czasie wojny afgańsko-radzieckiej.
Jako alpinista w 1982 roku współorganizował akcję umieszczenia polskiej flagi z napisem „Solidarność” na najwyższym szczycie Europy, Mont Blanc. W latach 80. przebywał w Afganistanie, gdzie jako Ahdam Khan, wspólnie z afgańskimi bojownikami oddziału Ahmada Szah Masuda, walczył przeciw okupacyjnym wojsko armii radzieckiej. Wydawał wówczas "Biuletyn Afgański" informujący w języku polski o prawdziwych celach walki Afgańczyków z radziecką inwazją. Zmarł w 2002 roku wspinając się na Mont Maudit w Alpach. Jego ciało znaleziono po dwóch dniach.
W 2008 roku minister obrony narodowej Bogdan Klich, w celu "upamiętnienia zasług Jacka Winklera w walce o wolność i suwerenność ojczyzny" zdecydował o nadaniu bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ghazni imienia Jacka Winklera. (PAP)
bko/ agz/ ura/